“Szybki postęp” dolara

Czwartek,  2021-05-20, godzina: 09:10

 

★Protokół FED: szybki postęp w realizacji celów Komitetu może doprowadzić do rozpoczęcia rozmów o ograniczeniu skupu aktywów.
★ Cena Bitcoina osiągnęła najniższy poziom od stycznia.

 

Za nami

[USD] Środa przyniosła korektę wzrostową dolara. Zielonej walucie pomogły niższe w porównaniu do USA (CPI: 4,2% r/r) wyniki inflacji w Eurolandzie (HICP: 1,6%), Wielkiej Brytanii (CPI: 1,5%) oraz w Kanadzie (CPI: 3,4%). Sugerują one, że to FED szybciej niż ECB, BoE i BoC znormalizuje swoją politykę pieniężną. ● [Krypto-waluty] Jednocześnie dolar czerpał korzyść ze swojego statusu bezpiecznej waluty w związku z wczorajszym krachem na rynku kryptowalut (Bitcoin: -9,62%, Ethereum: -23,66%) oraz ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną w Azji. Na przykład Malezja zgłosiła w środę najwięcej przypadków nowych korona-zachorowań od początku pandemii (6075 osób). ● [Protokół FED] Jednak największym sprzymierzeńcem zielonej waluty (EUR/USD min. 1,2160) był był protokół z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. Z jego zapisu wynika, że wg polityków FED “szybki postęp” w realizacji celów Komitetu może doprowadzić do rozpoczęcia rozmów o ograniczeniu skupu aktywów. Taka percepcja zaszkodziła walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (max. EUR/PLN 4,5329, USD/PLN 3,7194).

 

Przed nami

● [PLN, scenariusze] Dziś na tapetę powraca temat polskiej gospodarki. O godzinie 10:00 GUS poda równocześnie dane nt. przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w kwietniu oraz zaufania konsumentów w maju (wskaźniki BWUK i WWUK). Lepsze wyniki (w stosunku do poprzedniego miesiąca) mogą przywrócić popyt na złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,6900), a gorsze pogłębić wczorajsze spadki (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,7300). ● [EUR/USD] Gracze z rynków globalnych czekają na wystąpienie publiczne prezes ECB Christine Lagarde oraz na dane z USA nt. aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim (indeks FED z Filadelfii) i nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Dobre wyniki zza Atlantyku mogą zachęcać do zwiększenia zakupów dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2160), a słabe zatrzymać jego wzrostową korektę (punkt oporu: 1,2200). Inwestorzy wypatrują też jutrzejszych publikacji indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu oraz Stanów Zjednoczonych, które zaktualizują stan naszej wiedzy nt. koniunktury gospodarczej po obu stronach oceanu.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja