Pęknięcie w RPP

Piątek,  2021-05-14, godzina: 09:10

 

★ Gatnar (RPP): na najbliższym posiedzeniu RPP [w czerwcu] potrzebna jest podwyżka stóp o 10-15 punktów bazowych.
★ Żyżyński (RPP): biorę pod uwagę jednorazową podwyżkę stóp NBP o 10-15 pb. w celu zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych.
★ USA: w ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od 14 miesięcy.
★ Kalendarz Eko: PKB Polski w I kw., protokół ECB, amerykańska sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa oraz indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan.

 

Za nami

 [RPP] Wczorajsze wypowiedzi członków krajowej Rady Polityki Pieniężnej otworzyły inwestorom oczy na możliwość szybszej podwyżki stóp procentowych NBP. Wg Eugeniusza Gatnara na najbliższym posiedzeniu RPP (w czerwcu) potrzebna jest podwyżka stóp o 10-15 punktów bazowych, aby zasygnalizować, że „uwaga Banku skupiona jest na zagrożeniach inflacyjnych”. W podobnym tonie wypowiedział się Jerzy Żyżyński, który bierze pod uwagę jednorazową podwyżkę stóp NBP o 10-15 pb. „w celu zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych”. Perspektywa podniesienia oprocentowania złotego obniżyła kursy EUR/PLN i USD/PLN odpowiednio do min. poziomu 4,5211 (najniżej od 12 kwietnia) i 3,7387. ●[USD] Dodatkowym wsparciem dla naszej waluty była korekta spadkowa konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,2100) wywołana zniżką rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie: min. 1,651%). Jednak jej zakres ograniczyły informacje makroekonomiczne z USA o najniższej od 14 miesięcy liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (473 tys. vs prognoza 490 tys.) oraz o najwyższej od 2010 inflacji PPI (6,2% r/r vs prognoza 5,9%; poprzednio 4,2%).

 

Przed nami

Bieżący tydzień zakończy się na rynkach finansowych mocnym akordem. ● [PL] O godzinie 10:00 GUS poda równocześnie: składowe wysokiej inflacji CPI w kwietniu (4,3% r/r) oraz wstępne dane nt. wzrostu gospodarczego w I kw. Analitycy spodziewają się jego spadku o 1,3% r/r. Jeśli ich oczekiwania się sprawdzą będzie to czwarty z rzędu kwartał z ujemnym wynikiem produktu krajowego brutto. Taka czarna seria może przytłoczyć złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,7800). Natomiast jego nadzieją (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,7300) jest materializacja prognoz ekonomistów Goldman Sachs, którzy spodziewają się wyższego wyniku PKB ze względu na ostatnie rekordowe dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. ● [Rynki globalne] W drugiej części dnia losy naszej waluty będą w większym stopniu uzależnione od sytuacji na rynkach globalnych. O godzinie 13:30 opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. W następnej kolejności poznamy kwietniowe dane z USA nt. sprzedaży detalicznej (o g. 14:30) oraz o produkcji przemysłowej (o g. 15:15), a także majową wartość indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan (o g. 16:00). Wyniki lepsze od prognoz mogą dodać śmiałości dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2050), a gorsze zniechęcić go (punkt oporu EUR/USD: 1,2110).

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja