Złoty uwolniony?

Poniedziałek,  2021-05-10, godzina: 09:10

 

★ Rynek pracy USA: w kwietniu odnotowano niski wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz niespodziewany wzrost stopy bezrobocia.
★ Kazaks (ECB): na czerwcowym posiedzeniu Banku możliwa jest decyzja o spowolnieniu programu skupu obligacji.
★ Glapiński (NBP): w najbliższym czasie NBP nie przewiduje interwencji na rynku walutowym.
★ Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów ze strefy euro (Sentix).

 

Za nami

[Raport DP] Piątkowy raport Departamentu Pracy USA pogrzebał oczekiwania, że FED zaostrzy politykę pieniężną w najbliższym czasie. Kubłem zimnej wody dla inwestorów okazały się dane nt. zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. W kwietniu przybyło tam tylko 266 tys. miejsc pracy, podczas gdy analitycy oczekiwali ich prawie milion. Na domiar złego w tym czasie stopa bezrobocia niespodziewanie wzrosła z 6% do 6,1% (wobec prognozowanego spadku do 5,8%). Perspektywa utrzymania zerowych stóp procentowych za oceanem zdegradowała dolara do najniższej wartości od ponad 2 miesięcy (EUR/USD max. 1,2177).   ● [ECB]   Jednocześnie wspólnej walucie sprzyjały słowa członka Rady Prezesów ECB Martinsa Kazaksa o tym, że na czerwcowym posiedzeniu Banku możliwa jest decyzja o spowolnieniu europejskiego programu skupu obligacji.   ● [NBP]   Zyski euro przyćmiły wyniki złotego (min. EUR/PLN 4,5488, USD/PLN 3,7390), którego napędziła piątkowa wypowiedź prezesa Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński oznajmił, że w najbliższym czasie NBP nie przewiduje interwencji na rynku walutowym.

 

Przed nami

● [Sentix] Nowy tydzień rozpocznie się od publikacji indeksu Sentix, który odzwierciedla nastroje i poziom zaufania inwestorów w strefie euro. Wobec przyspieszenia tempa korona-szczepień i luzowania pandemicznych restrykcji w regionie rynek spodziewa się poprawy klimatu inwestycyjnego. Materializacja tej prognozy może mieć budujący wpływ na euro (punkt oporu EUR/USD: 1,2180) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,5400, USD/PLN 3,7300). Ewentualny spadek tego wskaźnika może popsuć ich szyki (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2050; punkty oporu: EUR/PLN 4,6000, USD/PLN 3,8000).   ● [Tydzień]   Złoty pozostaje zakładnikiem jutrzejszego wyroku krajowej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ws. kredytów w CHF. W kolejnych dniach poznamy jeszcze majową wartość indeksu ZEW z Niemiec, dane z USA o inflacji, sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w kwietniu, protokół ECB oraz wstępny wynik polskiego PKB w I kwartale. Rynki pozostaną wyczulone na wiadomości dot. koronawirusa.  

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja