Polskie banki wróciły z dalekiej podróży … a złoty z nimi

Piątek,  2021-04-30, godzina: 09:10

 

★ TSUE: ocena ważności umowy kredytu w CHF należy do sądu krajowego.
★ Komisja Europejska: nastroje w gospodarce Eurolandu są najlepsze od 2018.
★ W I kw. 2021 amerykańska gospodarka urosła o 6,4% p.a.
★ Kalendarz Eko: inflacja w PL (CPI), EZ (HICP) i USA (PCE core), PKB Eurolandu w I kw. oraz wydatki i dochody Amerykanów.

 

Za nami

[PL]   W czwartek polska waluta odreagowała niedawne spadki. Złotemu pomógł wyrok TSUE, wg którego ocena ważności umowy kredytu w CHF należy do sądu krajowego. W dodatku w razie unieważnienia umowy Trybunał nie wykluczył możliwości ubiegania się przez bank o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Rynek zinterpretował to na korzyść banków, a tym samym i złotego. Według Związku Banków Polskich wczorajsze orzeczenie stwarza dobry klimat do prowadzenia postępowań ugodowych. Nadzieje na mniejsze straty finansowe polskich banków podbiły notowania ich akcji na giełdzie (np. PKO BP: +6,06%).   ● [EZ]   Dodatkowym źródłem optymizmu PLNa i pozostałych walut EU była wiadomość o najlepszych od 2018 roku nastojach w gospodarce Eurolandu. W kwietniu indeks Komisji Europejskiej przygotowany na podstawie badań opinii firm ze strefy euro wzrósł ze 100,9 pkt (w marcu) do 110,3 pkt (wobec oczekiwanych 103 pkt).   ● [USA]   Zakres odbicia złotego (min. EUR/PLN 4,5630, USD/PLN 3,7609) limitowała korekta wzrostowa dolara (EUR/USD min. 1,2102) wywołana zwyżką rentowności amerykańskiego długu. Dochodowość dziesięciolatków osiągnęła najwyższy poziom od 13 kwietnia br. (max. 1,681%) po ogłoszeniu danych z USA dotyczących PKB w I kw. (6,4% p.a vs prognoza 6,5%; poprzednio 4,3%) oraz liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu (553 tys. vs prognoza 560 tys.; poprzednio 566 tys.).

 

Przed nami

●Ostatni dzień kwietnia przyniesie kumulację danych o inflacji.   ● [PL]   Już o godzinie 10:00 poznamy jej kwietniowy wynik w Polsce. Analitycy spodziewają się wzrostu dynamiki cen towarów i usług konsumpcyjnych z 3,2% w marcu do 4% w kwietniu. Z uwagi na niedawny komentarz prezesa NBP o tym, że Rada spodziewa się przejściowego wyskoku inflacji powyżej akceptowanego poziomu 3,5%, nie należy przeceniać wpływu tej publikacji na rynek PLN.   ● [EZ]   Dużo ważniejsze dla przebiegu dzisiejszej sesji walutowej mogą okazać się dane Eurostatu. I nie chodzi tu o inflację HICP, ale o PKB Eurolandu w I kwartale. Z powodu uderzenia trzeciej fali pandemii w Europie rynek oczekuje jego spadku o 0,8% k/k. Mniejszy regres (albo jego brak) pomoże euro i walutom CEE (punkt oporu EUR/USD 1,2150, punkty wsparcia EUR/PLN 4,5600, USD/PLN 3,7600), a głębszy im zaszkodzi (punkt wsparcia EUR/USD 1,2100; punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,8100).   ● [USA]   Dodatkowym ryzykiem dla walut EU jest potencjalna materializacja prognoz zakładających: wzrost wydatków i dochodów Amerykanów oraz zwyżkę preferowanego przez FED wskaźnika cen PCE core (zagrałaby na konto konkurencyjnego dolara). Po zamknięciu sesji giełdowej w Warszawie poznamy jeszcze aktualną ocenę agencji Moody’s dot. wiarygodności kredytowej Polski. Scenariusz bazowy zakłada utrzymanie ratingu naszego kraju na poziomie “A2” z perspektywą stabilną.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja