Recepta USA: Drukuj dolary i kupuj co amerykańskie

Czwartek,  2021-04-29, godzina: 09:10

 

★ Prezes FED: to nie czas aby mówić o ograniczeniu programu skupu aktywów.
★ Prezydent Biden: wszystkim działaniom administracji przewodzić będzie zasada “kupuj amerykańskie”.
★ Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce EZ, inflacja CPI z DE, PKB USA w I kw., amerykański raport jobless claims oraz wystąpienia wiceprezesa ECB i wiceprzewodniczącego FOMC.

 

Za nami

●W środę i w czwartek w nocy oczy inwestorów z całego świata były zwrócone na Waszyngton, gdzie odbywało się posiedzenie FED oraz prezydenta USA, który występował w Kongresie. ● [FED] Na konferencji po zakończonym spotkaniu decydentów z amerykańskiego banku centralnego prezes Powell powiedział, że to nie czas aby mówić o ograniczeniu programu skupu aktywów. Jego słowa zdeprymowały dolara (EUR/USD max. 1,2150 tj. najwyżej od 26 lutego). ● [Biden] Z kolei Biden w swoim przemówieniu podniósł wiele tematów, wskazując m.in. na postęp w walce z koronawirusem i działania rządu na polu gospodarki, którym przewodzić ma zasada „ kupuj amerykańskie”. Apelował też o opodatkowanie największych firm, zwracając uwagę, że pandemia pogłębiła nierówności.   ● [PLN, WIG20]   Gołębi przekaz z FED i optymistyczny ton wystąpienia prezydenta USA zredukowały wcześniejsze straty złotego (max. EUR/PLN 4,5931, USD/PLN 3,8076), który stresował się dzisiejszym orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kredytów frankowych (więcej na ten temat w części „Przed nami”). Z dużo większym spokojem decyzji TSUE oczekiwali gracze z warszawskiej giełdy (WIG20: +1,54%). Najbardziej drożały akcje restauracji, kin oraz sklepów odzieżowych, które były beneficjentami ogłoszonego wczoraj planu luzowania korona-obostrzeń w naszym kraju.   ● [Doge]   Na rynku krypto-walut błyszczał Dogecoin (+13,64%). Jego cena wystrzeliła do góry po tym jak Elon Musk nazwał się na Twitterze „ojcem Doge” (z ang. The Dogefather).

 

Przed nami

[PKB USA] Dziś obok wystąpień Powella oraz Bidena tematem wiodącym na rynkach globalnych będzie publikacja wstępnych danych nt. PKB USA w I kwartale. Analitycy spodziewają się przyspieszenia dynamiki wzrostu gospodarczego za oceanem do 6,5% p.a. (z 4,3% p.a. w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku). Materializacja tej prognozy lub jeszcze wyższy wynik może uskrzydlić dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2050), a niższy go uziemnić (punkt oporu EUR/USD: 1,2150). Dodatkowym makro-wyzwaniem dla zielonej waluty będzie ogłoszenie amerykańskiego raportu jobless claims, który jest traktowany przez inwestorów jak papierek lakmusowy sytuacji na rynku pracy.   ● [TSUE]   Dla złotego czynnikiem ryzyka jest dzisiejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dot. kredytów frankowych. TSUE wypowie się m.in. w sprawie rozliczania się banku i klienta w razie unieważnienia ich umowy. Zdaniem prawników dzisiejszy wyrok Trybunału może istotnie wpłynąć na stanowisko Sądu Najwyższego RP w tej i pokrewnych kwestiach frankowych, które będą rozpatrywane na posiedzeniu 11 maja. Oba werdykty pozwolą finalnie oszacować kwotę strat, jakie będzie musiał wziąć na siebie sektor bankowy. Wg wyliczeń KNF w wariancie „bazowym” koszt banków wyniesie 34,5 mld PLN, zaś skrajnie niekorzystny wariant przewiduje wydatek sektora sięgający 234 mld PLN (co mogłoby zachwiać polskim systemem finansowym). Przekładając to na scenariusze dla złotego, im mniejsze straty banków tym lepiej dla naszej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,7600), a im większe tym będzie gorzej (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,8100).   ● [Inne]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto także pamiętać o wystąpieniach publicznych bankierów centralnych: wiceprezesa ECB (Luisa de Guindosa) i wiceprzewodniczącego FOMC (Johna Williamsa), a także o publikacjach indeksów Komisji Europejskiej prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro oraz o niemieckiej inflacji CPI.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja