USA uciekają konkurentom

Poniedziałek,  2021-04-19, godzina: 09:10

 

★USA: liczba rozpoczętych budów domów w marcu była najwyższa od prawie 15 lat.
★ Waller (FED): gospodarka USA się rozpędza, ale nie na tyle szybko aby rozpoczynać zacieśnianie polityki pieniężnej.
★ Cena Bitcoina spadła wczoraj o 15%.
★ Kalendarz Eko: w tym tygodniu polska produkcja (w środę) i sprzedaż (w czwartek) oraz wstępne wyniki indeksów PMI z Eurolandu i USA (w piątek).

 

Za nami

●Koniec tygodnia upłynął na rynkach finansowych w optymistycznych nastrojach gdyż dobre dane z USA oraz Chin zwiększyły oczekiwania na dynamiczny wzrost gospodarczy po pandemii. O mocnym odbiciu amerykańskiej sprzedaży detalicznej i rekordowym chińskim PKB pisaliśmy w naszym Alercie FX24 z 16-04. ● [USA] W piątek makro-optymizm w Stanach podtrzymały informacje o najwyżej od czerwca 2006 liczbie rozpoczętych budów domów w marcu (1,739 mln) oraz o najlepszych od roku nastrojach konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan: 86,5 pkt w IV). Wg członka zarządu FED Christophera Wallera gospodarka USA się rozpędza, ale nie na tyle szybko, aby rozpoczynać zacieśnianie polityki pieniężnej.   ● [Reakcja]   Taki rozwój sytuacji mimo wszystko zaszkodził dolarowi antycypującemu szybszą zmianę nastawienia FED (EUR/USD max. 1,1995) oraz sprzyjał walutom rynków wschodzących (min. EUR/PLN 4,5397, USD/PLN 3,7864) i giełdom. Amerykańskie indeksy Dow Jones Industrial oraz S&P 500 wspięły się nowe historyczne szczyty.   ● [BTC]   Emocjonujący weekend mają za sobą posiadacze Bitcoinów. Po tym jak w sobotę cena najpopularniejszej kryptowaluty osiągnęła kolejny rekordowy poziom, wczoraj zanotowała największy spadek od lutego (-15%). Analitycy przypisują go doniesieniom, że Departament Skarbu USA może wkrótce oskarżyć szereg instytucji finansowych o wykorzystywanie aktywów cyfrowych do prania pieniędzy.

 

Przed nami

[PL] Najbliższy tydzień przyniesie wiele publikacji z krajowej gospodarski, które pokażą eko-impakt trzeciej fali pandemii w Polsce. W środę GUS poda marcowe dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń oraz produkcji przemysłowej. Natomiast w czwartek zobaczymy jak w analogicznym okresie kształtowała się sprzedaż detaliczna oraz poznamy aktualne nastroje polskich konsumentów. Dobre wyniki zmniejszą obawy przed spowolnieniem odbicia gospodarczego nad Wisłą, co mogłoby ośmielić inwestorów do dalszych zakupów złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,7900), a gorsze zepchnąć go do defensywy (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,8500). Gracze z rynku PLN z dużym zainteresowaniem oczekują także na nowe informacje z krajowego frontu epidemiologicznego. Czerwoną lampkę ostrzegawczą zapaliły niedawne doniesienia Onetu o tym, że rząd RP jest przerażony nieoficjalnymi statystykami i analizami, które wyraźnie wskazują na możliwy ponowny wzrost fali zachorowań i zgonów.   ● [Rynki światowe]   Dla inwestorów globalnych najważniejsze w tym tygodniu będą: posiedzenie ECB (czwartek) oraz wstępne wyniki indeksów PMI dla przemysłu i usług krajów Eurolandu i USA (w piątek). Do tego czasu zmiany na rynku EUR/USD będą ograniczać najbliższe bariery techniczne: punkt wsparcia: 1,1940; punkt oporu: 1,2000.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja