Z deszczu pod rynnę

Wtorek,  2021-03-30, godzina: 09:10

 

 Niemcy: Merkel rozważa wprowadzenie godziny policyjnej w niektórych zachodnich landach.

Kurs EUR/PLN najwyżej od marca 2009 roku.

Margin Call funduszu hedgingowego Archegos Capital Management.

Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce strefy euro, niemiecka inflacja CPI, amerykański indeks zaufania konsumentów oraz wystąpienia 3 polityków FED.

 

Za nami

Nowy tydzień rozpoczął się na rynku walutowym od osłabienia euro i złotego, a także od umocnienia dolara.   ● [EU]   Posiadacze walut EU martwili się możliwym zaostrzeniem korona-restrykcji na Starym Kontynencie. W niedzielę Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że jest niezadowolona z postępowania niektórych krajów związkowych w walce z pandemią i rozważa wprowadzenie godziny policyjnej w części landów sąsiadujących z Francją. Z kolei władze Paryża zastanawiają się nad wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń, gdyż postępująca liczba zachorowań grozi utratą wydolności szpitali. W koszyku CEE znów największe straty poniósł złoty (max. EUR/PLN 4,6807 tj. najwyżej od marca 2009, USD/PLN 3,9745 tj. najwyżej od 10 lipca 2020). Pogrążają go m.in. najgorsza sytuacja epidemiologiczna w Regionie, najbardziej gołębi bank centralny oraz niepewny wynik kwietniowego posiedzenia Sądu Najwyższego RP ws. kredytów frankowych.   ● [USD]   Jednocześnie bezkonkurencyjny dolar korzystał ze statusu bezpiecznej waluty, gdyż na rynku wzrosły obawy o potencjalne skutki niewypłacalności funduszu hedgingowego Archegos Capital Management, który nie wywiązał się z wezwań do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego. Nomura poinformował wczoraj, że szacowane straty na tym kliencie mogą wynieść ok 2 mld USD, przez co akcje banku stopniały ponad 15%. Do wczorajszych sukcesów zielonej waluty (EUR/USD min. 1,1741) znacząco przyczynił się także wzrost rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie: max. 1,753%). 

 

Przed nami

●Dziś zobaczymy jak kształtują się nastroje w gospodarce Eurolandu oraz poznamy aktualne nastroje amerykańskich konsumentów.   ● [KE]   Jako pierwsze światło dzienne ujrzą dane Komisji Europejskiej, która o godzinie 11:00 opublikuje bieżącą wartość indeksów prognozujących kierunek i tempo rozwoju gospodarczego strefy euro. Mimo trzeciej fali wirusa i zaostrzenia korona-blokad w EU analitycy spodziewają się poprawy perspektyw ekonomicznych, co może podbudować euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1810) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 3,9250).   ● [CB]   Z kolei po południu organizacja badawcza Conference Board przedstawi aktualny poziom indeksu zaufania amerykańskich konsumentów. Jego spodziewana poprawa podtrzyma hegemonię dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1740). W tym scenariuszu należy się liczyć z jeszcze tańszym złotym (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 3,9800).   ● [Pozostałe wydarzenia]   W międzyczasie Destatis poda wrześniowy wynik niemieckiej inflacji CPI, a agencje S&P/Case-Shiller oraz FHFA ogłoszą swoje indeksy cen domów i nieruchomości w USA. Warto także posłuchać dzisiejszych wystąpień publicznych polityków Banku Rezerwy Federalnej: członka zarządu Randala K. Quarlesa, prezesa oddziału FED z Atlanty Raphaela Bostica oraz wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja