Europa się zamyka

Środa,  2021-03-24, godzina: 09:10

 

★ Niemcy: rząd Angeli Merkel przedłużył lockdown do 18 kwietnia i wprowadził znaczne ograniczenia na czas Świąt Wielkanocnych.
★ Premier Morawiecki: najpóźniej jutro rząd przedstawi nowe korona-obostrzenia na kolejne dwa tygodnie.
★ Kaplan (FED): w przyszłym roku widzę pierwszą podwyżkę stóp.
★ USA: w lutym sprzedaż nowych domów spadła najbardziej od 2013 roku.
★ Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA, dane nt. zamówień na dobra trwałe w Stanach oraz wystąpienia polityków FED (Powell, Williams, Daly) i ECB (Lagarde). 

 

Za nami

  ● [EU] We wtorek wzrosły obawy, że trzecia fala pandemii w Europie zatrzyma ożywienie gospodarcze w regionie. W związku z rozprzestrzenianiem się groźnych wariantów wirusa i rosnącą liczbą infekcji w Niemczech, rząd Angeli Merkel przedłużył wczoraj lockdown do 18 kwietnia oraz wprowadził znaczne ograniczenia na czas Świąt Wielkanocnych. Z kolei premier RP Mateusz Morawiecki zapowiedział wczoraj, że najpóźniej w czwartek rząd RP przedstawi nowe korona-obostrzenia na kolejne dwa tygodnie. Taki rozwój wydarzeń zmartwił euro (EUR/USD min. 1,1821) oraz złotego (max. EUR/PLN 4,6293, USD/PLN 3,9160). ● [Ropa] Jeszcze większe straty zanotowały petro-waluty (np. rosyjski rubel czy norweska korona), które pogrążył 6% spadek cen ropy.   ● [USA]   Jednocześnie na wartość dolara (odwrotnie skorelowanego z surowcami energetycznymi) pozytywnie zadziałała opinia prezesa oddziału FED z Dallas Roberta Kaplana o tym, że w przyszłym roku widzi pierwszą podwyżkę stóp procentowych. Zyski zielonej waluty ograniczyły: słowa prezesa FED Powella o tym, że jest jeszcze daleko do pełnego ożywienia gospodarczego w USA, a także największy od 2013 spadek sprzedaży nowych domów za oceanem w lutym (775 tys. vs prognoza 875 tys.; poprzednio 948 tys.). Nastroje inwestycyjne za oceanem pogorszyła wypowiedź sekretarz skarbu Janet Yellen, która powiedziała, że będzie trzeba podnieść podatki aby sfinansować infrastrukturalny plan Bidena.   ● [PL]   Natomiast w Polsce podobny efekt przyniósł poranny komentarz szefa kancelarii premiera i koordynatora Narodowego Programu Szczepień Michała Dworczyka, który powiedział w programie Polsatu, że ostatniej doby wykryto ponad 29 tys. nowych zakażeń koronawirusem (najwięcej od początku pandemii).

 

Przed nami

[PMI] Dziś zobaczymy jak trzecia fala pandemii i perspektywy zaostrzenia korona-blokad wpływają na aktywność europejskich firm. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu. Ich spadek (w stosunku do poprzedniego miesiąca) zwiększy obawy przed stagnacją gospodarczą w regionie, co może przytłoczyć euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1815) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 3,9200). Ewentualny wzrost tych wskaźników je podbuduje (punkt oporu EUR/USD: 1,1870; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,8400). W drugiej części dnia firma IHS Markit poda jeszcze szacunkowe wartości indeksów PMI dla Stanów Zjednoczonych w marcu.   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz tego amerykańska administracja ogłosi wstępne dane nt. zamówień na dobra trwałe w lutym. Nie zabraknie także kolejnych wystąpień polityków Banku Rezerwy Federalnej (prezesa Powella, jego zastępcy Williamsa oraz prezes oddziału z San Francisco Mary Daly). W międzyczasie głos zabierze również prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Gracze z EM nadal pozostają wyczuleni na rozwój sytuacji na rynku tureckiej liry (TRY). Dodatkowym źródeł niepokoju inwestorów jest wzrost transatlantyckiego napięcia z Chinami wywołany decyzją EU, USA, UK i Kanady o nałażeniu sankcji na ChRL w związku z łamaniem praw człowieka w Xinjiangu, po której Pekin zapowiedział odwet.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja