
23 mar NYT: Biden ma nowy plan za 3 bln dolarów
Posted at 09:50h
in alert
Wtorek, 2021-03-23, godzina: 09:10
★ Koronawirus w Polsce: w niedzielę liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 wzrosła najbardziej od początku pandemii.
★ Łon (RPP): Rada powinna dalej prowadzić ekspansywną politykę pieniężną, aby odbicie gospodarcze po pandemii było jak najszybsze i dynamiczne.
★ USA: w lutym sprzedaż domów na rynku wtórym nadspodziewanie spadła.
★ Kalendarz Eko: sprzedaż nowych domów w USA oraz wystąpienia 5 polityków FED.
Za nami
●[TRY] Zainteresowanie większości inwestorów skupiało się wczoraj na Turcji. Weekendowa decyzja prezydenta Erdogana o zdymisjonowaniu prezesa banku centralnego Naci’ego Agbala zrodziła obawy przed kolejnym kryzysem walutowym nad Bosforem, uderzając w lirę (USD/TRY: +8,22%) i tamtejszą giełdę (XU100: -9,79%). Rykoszetem dostało się europejskim bankom: hiszpańskiemu BBVA (-7,72%), francuskiemu BNP Paribas (-0,86%) i włoskiemu UniCredit (-1,18%), które są najbardziej zaangażowane w turecki rynek finansowy. ● [EUR,USD] Nie ucierpiało euro oraz jego sąsiedzi z CEE. Pomogła im korekta spadkowa rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie: min. 1,663%), która zmniejszyła atrakcyjność konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,1947). Nastroje wokół zielonej waluty pogorszył także nadspodziewany spadek (m/m) sprzedaży domów na ryku wtórnym za oceanem (6,22 mln w II vs prognoza 6,5 mln, przy wyniku 6,66 mln w I). Straty amerykańskiej waluty ograniczył news New York Times o tym, że prezydent Biden chce przeznaczyć 3 bln USD na wydatki infrastrukturalne. Podobny wpływ miał ostrożnie optymistyczny ton prezesa FED ws. ożywienia ekonomicznego w Stanach. ● [PLN] Zyski złotego (min. EUR/PLN 4,5838, USD/PLN 3,8429) ograniczyła wiadomość o najwyższym od początku epidemii dobowym przyroście osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 (+1054) w naszym kraju. Dodatkowym obciążeniem dla polskiej waluty były słowa Eryka Łona z RPP o tym, że Rada powinna dalej prowadzić ekspansywną politykę pieniężną, aby odbicie gospodarcze po pandemii było jak najszybsze i dynamiczne. ● [GBP] Wśród G10, oprócz dolara, negatywnie wyróżnił się funt (EUR/GBP max. 0,8623, GBP/PLN min. 5,3207), który wystraszył się groźby EU dot. zablokowania eksportu korona-szczepionki firmy AstraZeneca do Wielkiej Brytanii.
Przed nami
●Patrząc na Kalendarz Eko, nie sposób nie dostrzec podobieństwa między dzisiejszą sesją, a wczorajszą. ● [USA] O godzinie 15:00 poznamy kolejne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Tym razem dowiemy się jak w lutym kształtowa się sprzedaż nowych domów za oceanem. W międzyczasie swoje wystąpienia publiczne mają zaplanowane kolejni politycy Banku Rezerwy Federalnej (chronologicznie): prezes oddziału z St. Louis James Bullard, prezes oddziału z Atlanty Raphael Bostic, członek zarządu Lael Brainard oraz wiceprezes John Williams. Dodatkowo warto posłuchać nowych zeznań prezesa FED Jerome Powella oraz sekretarz skarbu Janet Yellen w Kongresie USA, gdzie omówią aktualną kondycję amerykańskiej gospodarki oraz wpływ stymulujących narzędzi użytych w walce z ekonomicznymi skutkami pandemii. ● [Scenariusze] Gołębie sygnały od amerykańskich polityków mogą spowodować odwrót dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1950), zaś sprzedaż domów powyżej prognozowanych 875 tys. doda mu animuszu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1870). Bez względu na to, w którą stronę podąży zielona waluta, złoty i pozostałe znaki płatnicze z EM, znajdą się na przeciwległym końcu dolarowej huśtawki (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 3,9000; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,8400). ● [Jutro] Na ekonomicznym horyzoncie widać jutrzejsze publikacje wstępnych wyników indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług krajów Eurolandu i USA.