Obostrzenia i skaleczenia

Czwartek,  2021-03-18, godzina: 08:55

 

★ FED nie przewiduje zmiany stóp procentowych do końca 2023 roku.
★ Koronawirus w Polsce: wczoraj zaraportowano ponad 25 tys. nowych zachorowań i rekordową liczbę zajętych respiratorów.
★ Kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy poziom w tym roku.
★ Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w Polsce, wystąpienia prezes ECB i jej zastępcy, wnioski o zasiłek w USA oraz amerykański indeks FED z Filadelfii.

 

Za nami

  ● [PLN] „Dzień Rezerwy Federalnej“ rozpoczął się od znacznego osłabienia złotego (max. EUR/PLN 4,6177, USD/PLN 3,8834). Naszej walucie zaszkodziły informacje przedstawione przez Ministerstwo Zdrowia RP o ponad 25 tys. nowych korona-zachorowań oraz o najwyższej od początku pandemii liczby zajętych respiratorów. Następstwem tych danych była wczorajsza decyzja rządu RP o rozszerzeniu obostrzeń regionalnych na cały kraj. Polskiej walucie ciążyły także wiadomości o niespodziewanym spadku dynamiki wynagrodzeń w Polsce (4,5% w II r/r vs prognoza 4,9%; poprzednio 4,8%) oraz o zwiększeniu przez NBP “elastyczności” operacji strukturalnych. Narodowy Bank Polski zaoferował wczoraj odkup obligacji o wartości 10 mld PLN, podczas gdy przetargi w poprzednich miesiącach opiewały na kwotę 3 mld. ● [RUB] Wśród walut EM (obok złotego) niedomagał także osyjski rubel (USD/RUB max. 74,1482), którego zabolały słowa Bidena o tym, że Putin jest zabójcą.   ● [FED]   Straty rynków wschodzących zmniejszył gołębi przekaz FED z zakończonego wczoraj posiedzenia FOMC, który zdeprymował konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,1989). Najnowsze projekcje stóp pokazały, że większość członków Komitetu (11 z 18) nie przewiduje ich zmiany do końca 2023 roku. Kontrastowały one z oczekiwaniami rynku terminowego, który niemal w pełni wyceniał 1 podwyżkę w 2022 oraz 3 kolejne w 2023. W dodatku prezes Powell powiedział, że inflacja pozostanie poniżej dwuprocentowego celu, a jej obecny wzrost jest krótkotrwały. Co do dotychczas złagodzonych wymogów SLR dla banków komercyjnych, FED poinformował, że ogłosi swoją decyzję o ich wygaśnięciu lub przedłużeniu w najbliższych dniach.

 

Przed nami

[PLN] Dziś poznamy bardzo ważne dane z Polski dot. produkcji przemysłowej. Analitycy spodziewają się, że po styczniowym spadku jej dynamiki, wynikającym głównie z efektów kalendarzowych, w lutym produkcja wzrosła o 3,9% r/r. Materializacja tej prognozy lub wyższy wynik pomoże złotemu otrząsnąć się z wczorajszego knock-downu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5900, USD/PLN: 3,8300), a niższy wynik narazi go na większe straty (punkty oporu EUR/PLN: 4,6200, USD/PLN: 3,8900).   ● [EUR]   Gracze z rynku EUR wysłuchają co do powiedzenia mają prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde oraz jej zastępca Luis de Guindos. Kolejne werbalne interwencje mające na celu obniżyć rentowność europejskich obligacji będą szkodzić wspólnej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1880).   ● [USD]   Z kolei wyzwaniem dla dolara będzie publikacja cotygodniowych danych nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach oraz ogłoszenie wskaźnika aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim USA, publikowanego przez oddział FED w Filadelfii. Ewentualne gorsze wyniki zza Atlantyku mogą zepchnąć zieloną walutę do defensywy (punkt oporu EUR/USD: 1,2000).   ● [GBP]   W kontekście notowań funta warto również śledzić ustalenia z dzisiejszego posiedzenia Banku Anglii, który podobnie jak inne banki centralne mierzyć się musi z rosnącymi kosztami długu. Od początku roku dochodowość 10-letnich obligacji brytyjskich wzrosła z 0,2% do 0,8%.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja