Złoty poszedł pod nóż

Poniedziałek,  2021-03-01, godzina: 08:55

 

USA: w styczniu wydatki konsumentów wzrosły najbardziej od 7 miesięcy.
★ Schnabel (ECB): Bank będzie uważnie monitorował wzrost kosztu finansowania europejskiego długu.
★ W sobotę Izba Reprezentantów USA przegłosowała pakiet fiskalny Bidena w wysokości 1,9 bln USD, kierując projekt do Senatu.
★ Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu EU i USA, inflacja CPI z DE oraz wystąpienia polityków FED i ECB.

 

Za nami

  ●[USD]   Ostatnia sesja walutowa lutego przyniosła wzrost wyceny dolara. Zielona waluta czerpała korzyść z wysokich rentowności obligacji na rynku amerykańskiego długu, które utrzymywały się blisko najwyższych poziomów z ostatnich 13 miesięcy. Od początku stycznia dochodowość 10-letnich papierów skarbowych USA wzrosła o ponad 50 punktów bazowych oferując zwrot zbliżony do inwestycji w giełdowy indeks S&P 500 w analogicznym okresie. Pod koniec ubiegłego tygodnia, mając na uwadze pewny i bezpieczny zarobek na amerykańskich obligacjach, inwestorzy przystąpili do sprzedaży akcji (WIG20: -1,51%; DJIA: -1,50%).   ● [EM]   W piątek pod nóż poszły także waluty rynków wschodzących (USD/PLN max. 3,7500). Gracze z EM coraz bardziej martwią się, że inflacja wymknie się spod kontroli banków centralnych. Obawy w tej sprawie wzmocniły piątkowe wiadomości o największym od 7 miesięcy wzroście wydatków konsumentów w USA (2,4% m/m w I; poprzednio -0,4% m/m) oraz o nadspodziewanym wzroście amerykańskiego wskaźnika cen PCE core (1,5% r/r vs prognoza 1,4%).   ● [EUR]   Na niekorzyść euro (EUR/USD min. 1,2062) członkini zarządu ECB Isabel Schnabel poinformowała, że Bank będzie uważnie monitorował wzrost [rynkowego] oprocentowania europejskiego długu. Równoważąca się słabość wspólnej waluty i złotego utrzymała kurs EUR/PLN w przedziale od 4,5077 do 4,5273.

 

Przed nami

[PMI, ISM]   Nowy miesiąc rozpocznie się standardowo od publikacji wskaźników wyprzedzających koniunktury w przemyśle. Już o godzinie 9:00 poznamy wartość indeksu PMI dla Polski. Analitycy spodziewają się jego wzrostu z 51,9 pkt w styczniu do 52,7 w lutym. Materializacja tej prognozy lub wyższy wynik zapewni złotemu dobry start w marcu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4900, USD/PLN: 3,6900), a niższy wynik go wycofa na tyły (punkty oporu EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,7500). Próbując ustalić trend dla rynków globalnych warto skupić się na ogłoszeniu analogicznych danych z Hiszpanii, gdyż styczniowy spadek aktywności w tym kraju (jedyny w całym Eurolandzie) przyczynił się do znacznego osłabienia euro. Powtórka z poprzedniego miesiąca może zmartwić wspólną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2060), a ewentualny wzrost PMI’a powyżej granicy 50 pkt (oddzielającej regres od ekspansji) ją pokrzepi (punkt oporu EUR/USD: 1,2150). Dodatkowym wyzwaniem dla euro będą popołudniowe dane o inflacji CPI z Niemiec. Po południu poznamy jeszcze dane nt. aktywności przedsiębiorców w przemyśle USA, mierzone przez wskaźniki PMI i ISM. Nie można zignorować licznych wystąpień publicznych polityków Banku Rezerwy Federalnej (m.in. Williamsa i Brainard) oraz Europejskiego Banku Centralnego (Lagarde), zaplanowanych w dzisiejszym Kalendarzu Eko. Ich wypowiedzi przybliżą opinie panujące w FED i ECB nt. dynamicznej sytuacji na rynku obligacji.  ● [Kolejne dni]   W rozpoczynającym się tygodniu najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym na świecie będzie ogłoszenie raportu amerykańskiego Departamentu Pracy (w piątek).

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja