Kongresmeni i inwestorzy kupili pakiet Bidena

Poniedziałek, 2021-02-15, godzina: 08:55

 

★ GUS: w IV kw. 2020 polska gospodarka skurczyła się o 2,8% r/r.
★ Czechy: w styczniu ceny konsumpcyjne wzrosły dużo bardziej od prognoz.
★ USA: w lutym nastroje konsumentów znacznie się pogorszyły.
★ Włochy: Mario Draghi (ex ECB) został zaprzysiężony na premiera.
★ Kalendarz Eko: finalne dane z Polski o inflacji CPI oraz ze strefy euro o produkcji przemysłowej i bilansie handlu zagranicznego

 

Za nami

[PLN] Piątkowa wiadomość o mniejszym, niż zakładano spadku polskiego PKB w IV kw. 2020 (-2,8% r/r vs prognoza -3,0%) stała się trampoliną dla złotego. Naszej walucie (min. EUR/PLN 4,4933, USD/PLN 3,7014) pomogły także relatywnie dobre nastroje inwestycyjne na świecie. Ich źródłem były nadzieje na przyspieszenie ożywienia ekonomicznego w USA po przeforsowaniu przez Kongres pakietu fiskalnego Bidena. Wiara w taki scenariusz wyniosła wszystkie trzy główne indeksy amerykańskiej giełdy na nowe historyczne szczyty. Pozytywne nastawienie graczy z Wall Street odzwierciedlał wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który po raz pierwszy od lutego 2020 znalazł się poniżej granicy 20 pkt. ● [CZK] W regionie CEE liderem została korona czeska (EUR/CZK min. 25,7170). Waluta naszych południowych sąsiadów była beneficjentem nadspodziewanego wzrostu inflacji CPI w Czechach (2,2% r/r w I vs prognoza 1,7%), który zwiększył oczekiwania na tegoroczną podwyżkę stóp CNB. ● [USD] Zyski walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej ograniczyła korekta wzrostowa konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,2081), wywołana nieoczekiwaną zwyżką rentowności obligacji USA (10-letnie: max. 1,212 % tj. najwyżej od 11 m-cy). Zakres odbicia zielonej waluty limitowała jednak wiadomość o znacznym pogorszeniu nastrojów amerykańskich konsumentów w lutym (indeks Uniwersytetu Michigan: 76,2 pkt vs prognoza 80,8 pkt).

 

Przed nami
● [PL]   W tym tygodniu kalendarz makroekonomiczny obfituje w publikacje z Polski. Już o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny ogłosi finalną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu. W środę dowiemy się jak w poprzednim miesiącu wyglądała sytuacja na krajowym rynku pracy oraz poznamy aktualne nastroje polskich konsumentów. W czwartek GUS poda styczniowe dane o produkcji przemysłowej, a w piątek o sprzedaży detalicznej. Kolejne lepsze od prognoz wyniki zwiększą popyt na złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,7000), a gorsze zawrócą go ze ścieżki wzrostowej (punkty oporu EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,7400).   ● [EZ, USA]   Na rynkach globalnych największe zainteresowanie budzą środowe dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz piątkowe ogłoszenie wstępnych wartości indeksów PMI dla krajów Eurolandu i USA. Przystawką przed tymi wydarzeniami będzie dzisiejsza publikacja Eurostatu nt. produkcji przemysłowej, która pierwotnie była zaplanowana na ostatni piątek. Rynek spodziewa się jej spadku o 0,5% m/m, co może deprymować euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2080). W przypadku pozytywnej niespodzianki wspólna waluta powinna zyskać pole (punkt oporu EUR/USD: 1,2150).   ● [Wirus, polityka]   Oprócz nowych danych makro warto również śledzić na bieżąco informacje nt. sytuacji epidemiologicznej na świecie oraz postępów legislacyjnych ws. nowego bodźca fiskalnego w USA.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja