USD: Jaka jest rzeczywista stopa bezrobocia?

Czwartek, 2021-02-11, godzina: 08:55

 

★ USA: w styczniu ceny konsumpcyjne wzrosły mniej, niż prognozowano.
★ Powell (FED): rzeczywistej stopie bezrobocia było w styczniu bliżej do 10%, niż 6,3% (jak podano w ostatnim raporcie Deparamentu Pracy).
★ Brazylia: w grudniu sprzedaż detaliczna spadła najbardziej w historii tego miesiąca.
★ Kalendarz Eko: prognozy gospodarcze KE i amerykański raport jobless claims. 

 

Za nami

●Po udanej pierwszej połowie tygodnia w wykonaniu złotego, w środę przyszedł czas na korektę (max. EUR/PLN 4,4962, USD/PLN 3,7109). Jej zakres ograniczyła jednak utrzymująca się niechęć inwestorów do konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,2144), wynikająca z ich zwątpienia w siłę ożywienia gospodarczego w USA. ● [CPI USA] Te nastroje wzmocniła wczorajsza wiadomość o mniejszym niż zakładano wzroście amerykańskich cen konsumpcyjnych w styczniu (1,4% r/r wobec prognozowanych 1,5%). ● [Powell] Niepokój ws. makroekonomicznych fundamentów i perspektyw zielonej waluty spotęgował jeszcze prezes FED, który powiedział, że rzeczywistej stopie bezrobocia było w styczniu bliżej do 10%, podczas gdy ostatni raport Departamentu Pracy pokazałpoziom 6,3%. Powell przyznał, że wielu bezrobotnych zostało błędnie sklasyfikowanych. Ponadto oznajmił, że „stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie przez jakiś czas”.   ● [BRL]   Na rynkach wschodzących trudne chwile przeżywał brazylijski real (USD/BRL max. 5,4328). Waluta Kraju Kawy była wyprzedawana po publikacji danych o sprzedaży detalicznej w Brazylii, która w grudniu spadła najbardziej w historii tego miesiąca (-6,1% vs prognoza -0,5%).   ● [Krypto]   Na krypto-scenie główne role znów zagrali Dogecoin i Elon Musk. Popularny Doge zyskał 16% po tym jak CEO Tesli poinformował na Twitterze, że kupił go dla swojego niedawno narodzonego syna.

 

Przed nami

   ● [USA, scenariusze]   Dziś czwartek, czyli termin publikacji cotygodniowych danych jobless claims z USA (o g. 14:30). Analitycy ankietowani przez agencję Reutersa spodziewają się średnio 757 tys. osób, które po raz pierwszy złożyły wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Wyższy wynik zwiększy obawy przed ponownym pogorszeniem sytuacji na amerykańskim rynku pracy i pogłębi straty dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2170) wobec jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,6900). W przypadku spadku liczby wniosków (t/t) zielona waluta może wrócić na wzrostową ścieżkę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2070). W tym scenariuszu złoty znów znajdzie się na minusie (punkty oporu EUR/PLN: 4,5050, USD/PLN: 3,7400).   ● [KE]   Potencjalnym czynnikiem ryzyka mogącym osłabić PLNa i inne waluty EU jest obniżenie prognoz gospodarczych przez Komisję Europejską (raport KE poznamy o godzinie 11:00).   ● [UK]   Na horyzoncie makro widać już jutrzejsze publikacje danych z Wielkiej Brytanii nt. produkcji przemysłowej w grudniu oraz PKB za IV kw. 2020. Analitycy spodziewają się, że w ostatnich trzech miesiącach poprzedniego roku brytyjska gospodarka wzrosła o 0,5% k/k. Ew. wyższy wynik może pobudzić inwestorów do większych zakupów funta. Jednak patrząc w przód warto wziąć pod uwagę, że na początku tego roku gospodarka Zjednoczonego Królestwa została ponownie zamknięta z powodu nasilającej się pandemii koronawirusa.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja