Mniej różowy obraz prymusa

Poniedziałek, 2021-02-08, godzina: 08:55

 

★ Rynek pracy USA: w styczniu odnotowano mniejszy od prognoz wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz niespodziewany spadek stopy bezrobocia.
★ W grudniu deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych był największy od 2008 roku.
★ Prezes NBP: kolejne interwencje walutowe Banku są wciąż możliwe, a ich termin i skala uzależnione będą od warunków rynkowych.
★ Kalendarz Eko: indeks Sentix dla Eurolandu oraz wystąpienia publiczne Lagarde (ECB) i Mester (FED). 

 

Za nami

[NFP] Wbrew nadziejom niektórych analityków i inwestorów piątkowe payrollsy nie wykazały oznak ożywienia na amerykańskim rynku pracy. Według raportu Departamentu Pracy USA zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w styczniu o 49 tys., podczas gdy uśredniona prognoza agencji Reutersa zakładała +50 tys., a Bloomberga nawet +105 tys. Na domiar złego znacząco w dół zrewidowano wyniki NFP za grudzień i listopad (łącznie mniej o 159 tys.). Z wyliczeń analityków wynika, że amerykańska gospodarka od października ubiegłego roku praktycznie nie utworzyła żadnych nowych miejsc pracy. Prezydent Biden przyznał, że w obecnym tempie zajmie 10 lat aby doprowadzić gospodarkę do stanu pełnego zatrudnienia. ● [FX] Taki obraz ekonomiczny zaniepokoił posiadaczy dolara (EUR/USD max. 1,2056). Z co najwyżej mieszanymi uczuciami przyjęli też wiadomość o największym od 2008 roku deficycie handlowym Stanów Zjednoczonych (-66,6 mld USD). Pogorszenie perspektyw gospodarczych za oceanem przekierowało kapitał z powrotem do Europy, w tym do Polski.   ● [RPP]   Zyski złotego (min. EUR/PLN 4,4821, USD/PLN 3,7199) ograniczyły jednak słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego o tym, że kolejne interwencje walutowe Banku są wciąż możliwe, a ich termin i skala uzależnione będą od warunków rynkowych. Z kolei straty dolara amortyzował niespodziewany spadek stopy bezrobocia w Stanach (6,3% w I vs prognoza 6,7%; poprzednio 6,7%).

Przed nami
● [Sentix, scenariusze]   Nowy tydzień rozpocznie się od publikacji indeksu Sentix, który odzwierciedla nastroje i poziom zaufania inwestorów w strefie euro. Zmartwieniem dla ankietowanych może być ostatnia seria słabszych danych makro z Niemiec i Hiszpanii oraz powolne tempo szczepień w Eurolandzie. Wobec tego należy się spodziewać, że po jednym miesiącu przerwy wskaźnik powróci na ujemne terytorium, co może przełożyć na tańsze euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1950) oraz złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5050, USD/PLN: 3,7700). Gdyby jednak ten scenariusz nie wypalił, waluty EU dostałyby zastrzyk pozytywnej energii (punkt oporu EUR/USD: 1,2060, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,7100). Po zamknięciu rynku walutowego w Londynie swoje wystąpienia zaplanowali: prezes ECB Christine Lagarde oraz prezes oddziału FED z Cleveland Loretta Mester. Warto posłuchać co nowego będą miały do powiedzenia.   ● [Kolejne dni]   W rozpoczynającym się tygodniu najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym jest środowa publikacja danych o inflacji CPI w USA. Rynki pozostaną też wyczulone na wiadomości dot. koronawirusa oraz włoskiej polityki.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja