Outsiderzy chwieją strefą euro

Czwartek, 2021-02-04, godzina: 08:55

 

★ W styczniu aktywność w hiszpańskim sektorze usług była znacznie niższa niż wskazywały na to prognozy.
★ ADP: zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w styczniu dużo bardziej od oczekiwań.
★ USA: indeks ISM dla usług osiągnął w poprzednim miesiącu najwyższy poziom od prawie 2 lat.
★ Euroland: w styczniu ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od dekady.
★ Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna z EZ, decyzje monetarne CNB i BoE oraz amerykańskie raporty: Challengera i jobless claims. 

 

Za nami

 Po czterodniowej serii wzrostów dobra passa złotego została wczoraj przerwana. ● [PMI] Nastroje wokół PLNa (max. EUR/PLN 4,4960, USD/PLN 3,7436) oraz EUR pogorszyła wiadomość o znacznym spadku aktywności w hiszpańskim sektorze usług w styczniu (PMI: 41,7 pkt vs prognoza 45,3; poprzednio 48). ● [USA] Negatywne makro-informacje dla walut EU kontrastowały z pozytywnymi dla dolara wynikami amerykańskich raportów ADP i ISM. Pierwszy z nich pokazał dużo większy niż zakładano wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym USA (174 tys. w I vs prognoza 45 tys.; poprzednio -123 tys.), a drugi najwyższą od prawie 2 lat aktywność w sektorze usług za oceanem (58,7 pkt w I vs prognoza 56,8). ● [HICP, IT] Pozycji wspólnej waluty (EUR/USD min. 3,7436) bronił największy od ponad dekady wzrost inflacji HICP w Eurolandzie (z -0,3% r/r w XII do +0,9% w I, przy prognozie +0,5%). Euro z ulgą przyjęło też wiadomość o tym, że Mario Draghi przyjął propozycję prezydenta Sergio Mattarella dot. utworzenia nowego rządu na Półwyspie Apenińskim. Wg analityków były prezes ECB dajegwarancję dobrego wykorzystania dotacji z funduszu odbudowy dla Włoch (trzeciej największej gospodarki Eurolandu).   ● [RPP]   Z kolei straty złotego amortyzowała publikacja komunikatu z zakończonego wczoraj posiedzenia RPP, w którym zabrakło nowych wzmianek nt. potencjalnej interwencji walutowej. Spekulacje w tej sprawie wzrosły we wtorek, po tym jak kurs EUR/PLN powrócił do poziomu z przed ostatniej wyprzedaży krajowej waluty przez Narodowy Bank Polski.

 

Przed nami

   ● [EZ]   W kontekście trwającej przeceny euro, zapoczątkowanej wiadomością o tąpnięciu niemieckiej sprzedaży detalicznej w grudniu, dziś na szczególną uwagę zasługują analogiczne dane dla całej strefy euro. Mimo prawie 10%-go spadku za Odrą prognoza dla wspólnego bloku walutowego wynosi +1,6 % m/m. Jej materializacja podbuduje euro (punkt oporu EUR/USD: 1,2060) i jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,7100) . W przypadku powtórzenia niemieckiego scenariusza (nawet w nieco mniejszej skali) waluty EU pozostaną na równi pochyłej (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2000; punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7500).   ● [USA]   Ze względu na jutrzejsze ogłoszenie raportu Departamentu Pracy USA duże zainteresowanie inwestorów budzą także dzisiejsze publikacje: raportu Challengera (informującego m.in. o planowanych zwolnieniach pracowników amerykańskich firm) oraz cotygodniowej liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach.   ● [CNB, BoE]   W międzyczasie poznamy jeszcze decyzje monetarne banków centralnych Czech (CNB) oraz Anglii (BoE). Gracze z rynku CZK czekają na wskazówki dot. podwyżki stóp. Z kolei GBP wyczekuje na wynik konsultacji BoE z bankami komercyjnymi nt. wpływu ujemnych stóp na ich działalność. Większość ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutersa nie spodziewa się wprowadzenia ujemnych stawek w Zjednoczonym Królestwie gdyż szybkie wprowadzenie brytyjskiego programu szczepień poprawiło szanse ożywienia gospodarczego.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja