Systematyczne niedowartościowanie

Środa, 2021-01-27, godzina: 08:55

 

★Merkel: pandemia wymknęła się spod kontroli [w Niemczech] i potrzebne są surowsze ograniczenia.
★ Zubelewicz (RPP) szanse na podwyżki stóp NBP są zerowe.
★ Prezes Banku Czech: CNB może dokonać nawet dwóch podwyżek stóp w tym roku.
★ MFW podniósł swoje prognozy dot. wzrostu gospodarczego na świecie w 2021.
★ Kalendarz Eko: stopa bezrobocia w PL, dane nt. zamówień na dobra trwałe w USA oraz komunikat FED i konferencja prezesa Powella.

 

Za nami

 ●Podczas wczorajszej sesji walutowej utrzymywały się anty-złotówkowe nastroje. ● [DE] Niechęć do PLNa oraz innych walut EU podtrzymały doniesienia Bilda. Według niemieckiej gazety Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała politykom swojej partii, że zarządzanie pandemią wymknęło się spod kontroli i potrzebne są surowsze ograniczenia, aby zapobiec nowej fali wirusa. ● [RPP] Naszej walucie (max. EUR/PLN 4,5542, USD/PLN 3,7561) nie przysłużył się także komentarz Kamila Zubelewicza z RPP o tym, że szanse na podwyżki stóp NBP są zerowe (choć wbrew retoryce prezesa Banku stwierdził, że złoty jest systematycznie niedowartościowany). ● [CZK] W regionie CEE pozytywnie wyróżniła się korona czeska (EUR/CZK min. 26,0485). Waluta naszych południowych sąsiadów zyskała dzięki jastrzębiej wypowiedzi prezesa Banku Czech Jiri’ego Rusnoka, który oznajmiłże CNB może dokonać nawet dwóch podwyżek stóp w tym roku.   ● [MFW, CB]   Straty złotego i zyski bezpiecznego dolara ograniczyła wzrostowa rewizja prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego dot. odbicia gospodarczego na świecie w tym roku (z 5,2% do 5,5%). Nastroje inwestycyjne (EUR/USD max. 1,2176) poprawiła także wiadomość o nadspodziewanym wzroście zaufania amerykańskich konsumentów w styczniu (Conference Board: 89,3 pkt vs prognoza 88,9 pkt).

 

Przed nami
[FED]   Dziś inwestorzy koncentrują się na posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego. Rynek oczekuje od prezesa Powella zapewnień, że w najbliższym czasie FED nie zmniejszy swojej stymulacji monetarnej, co mogłoby zaszkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,2190) i sprzyjać jego rywalom z EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,7200). Ew. brak gwarancji luźnej polityki pieniężnej od przewodniczącego FOMC może zwiększyć spekulacje, że wobec zapowiedzi zwiększonych wydatków rządowych, Bank zacznie ograniczać program skupu obligacji pod koniec 2021 roku. Taka percepcja byłaby wodą na młyn zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2100). W tym scenariuszu należy się liczyć z osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5550, USD/PLN: 3,7800). O pozycji wyjściowej PLNa i USD przed decyzjami FED zdecydują dane nt. stopy bezrobocia w Polsce oraz zamówień na dobra trwałe w USA.   ● [Ropa, giełda]   Ponadto gracze z rynku naftowego czekają jeszcze na publikacje raportu EIA informującego o zmianie zapasów paliw za oceanem, a inwestorzy z Wall Street na ogłoszenie wyników kwartalnych Apple’a, Facebooka i Tesli.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja