21 sty Wall Street fetuje 46-go prezydenta USA
Posted at 10:05h
in alert
Czwartek, 2021-01-21, godzina: 08:55
★Kurs GBP/USD osiągnął najwyższy poziom od 2018.
★ Kochalski (RPP): obecny poziom stóp NBP jest właściwy.
★ Joe Biden został zaprzysiężony na prezydenta USA.
★ Kalendarz Eko: dane z PL nt. zatrudnienia i wynagrodzeń, wskaźniki BWUK i WWUK, posiedzenie ECB oraz amerykański raport jobless claims.
Za nami
●Bohaterami wczorajszej sesji byli funt oraz Joe Biden. ● [GBP] Szterling stał się beneficjentem nadspodziewanego wzrostu cen konsumpcyjnych w UK (0,6% r/r vs prognoza 0,5%) oraz optymistycznych sygnałów z brytyjskiego frontu epidemiologicznego (szybkie tempo szczepień plus stopniowy spadek dynamiki nowych zachorowań). Pod wpływem tych czynników kurs GBP/PLN wzrósł max. do poziomu 5,1232, a rynek GBP/USD zameldował się na najwyższym poziomie od 2018 roku (max. 1,3711). Pozytywnie dla funta wypadł także bilans sesji na rynku EUR/GBP (min. 0,8844). Obciążeniem dla wspólnej waluty (i zarazem dla złotego) były niepokojące wiadomości z Niemiec (EUR/USD min. 1,2076). Władze Nadrenii Północnej-Westfalii (najbardziej zaludnionego kraju związkowego), poinformowały wczoraj o opóźnieniu otwarcia nowych ośrodków szczepień do 8 lutego, z powodu tymczasowego spowolnienia dostaw szczepionek od tandemu Pfizera i Biotecha. ● [RPP] Pozycji PLNa (max. EUR/PLN 4,5391, USD/PLN 3,7523) broniła wypowiedź Cezarego Kochalskiego z RPP, który w wywiadzie dla agencji Reutersa powiedział, że obecny poziom stóp NBP jest właściwy. Przyznał co prawda, że przestrzeń do ich obniżki istnieje, ale jest mała. ● [Biden] Po zamknięciu sesji na Starym Kontynencie uwaga inwestorów przeniosła się do Waszyngtonu, gdzie odbyło się zaprzysiężenie Joe Bidena na 46 prezydenta Stanów Zjednoczonych. W swoim inauguracyjnym przemówieniu przysiągł „zakończyć barbarzyńską wojnę” w głęboko podzielonym kraju ze zrujnowaną gospodarką i szalejącą pandemią, która zabiła już ponad 400 000 Amerykanów. W pierwszym dniu urzędowania prezydent podpisał 17 zarządzeń, dotyczących m.in. powrotu USA do WHO i paryskiego porozumienia klimatycznego oraz wstrzymania budów muru na granicy z Meksykiem i ropociągu Keystone XL. W Białym Domu gościnnie przyjęli Bidena gracze z Wall Street. Wszystkie trzy główne indeksy amerykańskiej giełdy wspięły się na nowe historyczne szczyty.
Przed nami
● [ECB] Dziś najważniejszym wydarzeniem na rynkach finansowych będzie posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Rynek oczekuje utrzymania dotychczasowych parametrów polityki pieniężnej w Eurolandzie. Analitycy spodziewają się kolejnej werbalnej próby osłabienia euro przez Lagarde (punkt wsparcia EUR/USD 1,2060), ale uważają, że bez wiarygodnej groźby obniżenia stóp procentowych, każdy spadek EUR/USD może okazać się okazją do „kupowania w dołku” (z ang. buy the dips). W dodatku Bloomberg poinformował, że ECB może uruchomić strategię kontrolowania spreadów rentowności obligacji wyrównując koszty finansowania zewnętrznego między poszczególnymi gospodarkami wchodzącymi w skład unii monetarnej. Choć obniżenie zwrotu z europejskiego długu może w pierwszej chwili ciążyć wspólnej walucie, to spadek kosztów pożyczkowych dla mniej wiarygodnych rządów będzie dla niej w dłuższej perspektywie pozytywną wiadomością (punkt oporu EUR/USD: 1,2170). ● [Makro] Inwestorzy z rynku PLN będą także czekać na dane GUS nt. zatrudnienia i wynagrodzeń oraz nastrojów konsumentów (wskaźniki BWUK i WWUK). Lepsze wyniki (w stosunku do poprzedniego miesiąca) ośmielą złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,7200), a gorsze go zniechęcą (punkty oporu EUR/PLN: 4,5550, USD/PLN: 3,7800). Nie zabraknie również nowych publikacji z gospodarki amerykańskiej. Równocześnie o godzinie 14:30 opublikowane zostaną: cotygodniowy raport jobless claims, styczniowy indeks FED z Filadelfii oraz grudniowe liczby pozwoleń i rozpoczętych budów domów.