Zamknięte granice, strach bez granic

Wtorek, 2020-12-22, godzina: 08:55

 

Pandemia: nową odmianę koronawirusa wykryto w UK. Ma aż 22 mutacje i rozprzestrzenia się 70% szybciej niż pierwotny szczep choroby.
★ GUS: w listopadzie polska sprzedaż detaliczna spadła mniej niż oczekiwano.
★ Europejska Agencja Leków autoryzowała korona-szczepionkę wynalezioną wspólnie przez Pfizera i BioNTech.
★ Kalendarz Eko: dane z USA: finalny PKB USA w III kw., indeks zaufania konsumentów oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym.

 

Za nami

 ●[Wirus] W poniedziałek na rynkach finansowych zapanował strach przed nowym szczepem koronawirusa SARS-CoV-2, który został wykryty w Wielkiej Brytanii. Według wirusologów nowa odmiana (określana VUI-202012/01) ma aż 22 mutacje i rozprzestrzenia się 70% szybciej niż pierwotny patogen. ● [Reakcja obronna] W obawie przed jego ekspansją rząd w Londynie znacząco ograniczył planowane poluzowanie restrykcji na Boże Narodzenie, a wiele państw wstrzymało ruch pasażerski z UK, co dobiło niepewnego umowy handlowej z EU funta (GBP/USD min. 1,3204). Nerwowość udzieliła się graczom z rynków akcji (DAX: -2,82%, WIG20: -3,26%), paliw (Brent: -2,58%) oraz walut EM (max. EUR/PLN 4,5255, USD/PLN 3,7301). Skalę globalnego niepokoju obrazuje wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który zameldował się wczoraj na najwyższym poziomie od 4 listopada br. Szukając bezpiecznego schronienia dla kapitału inwestorzy przypomnieli sobie przez chwilę o dolarze (EUR/USD min. 1,2130). Jednak wkrótce potem nastroje inwestycyjne na Starym Kontynencie poprawiła autoryzacja korona-szczepionki Pfizera i BioNTech przez Europejską Agencję Leków. Co ważne EMA podała, że zatwierdzona wakcyna najprawdopodobniej będzie skutecznie chronić przed najnowszą odmianą wirusa z UK.   ● [GUS]   Lokalnym wsparciem dla złotego była wiadomość o mniejszym, niż zakładano spadku polskiej sprzedaży detalicznej w listopadzie (-5,3% r/r vs prognoza -7,4%).

 

Przed nami
● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko dominują nowe dane makro ze Stanów Zjednoczonych. Najbardziej wyczekiwaną przez inwestorów informacją jest aktualna wartość indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Jego duża waga bierze się stąd, że zaufanie konsumentów wpływa na poziom konsumpcji, która w Stanach odpowiada za 2/3 amerykańskiego PKB.   ● [Scenariusze]  Ankietowanych (i dolara) cieszyć będą wiadomości o pierwszych korona-szczepieniach za oceanem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2130), a martwić ew. kolejne dowody na pogarszający się stan amerykańskiej gospodarki i na słabnący rynek pracy (punkt oporu EUR/USD: 1,2260). Obok indeksu CB, poznamy dziś także finalne dane nt. wzrostu gospodarczego w III kw. oraz listopadowy wynik sprzedaży domów na rynku wtórnym. Bez względu na to, w którą stronę podąży dolar, złoty i inne waluty rynków wschodzących (EM), znajdą się na przeciwległym końcu rynkowej huśtawki (punkty oporu EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,7300; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,6600).   ● [Wirus, Brexit]   Waluty EU pozostają także zakładnikiem nowych informacji nt. rozprzestrzeniania się brytyjskiej odmiany koronawirusa i skuteczności dotychczasowych szczepionek. Inwestorzy z rynków EUR, CEE i GBP z niecierpliwością czekają również na finał negocjacji handlowych pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja