Torysi witają się z gąską

Środa, 2020-12-16, godzina: 08:55

 

★ BBC: politycy Partii Konserwatywnej uważają, że porozumienie handlowe z Unią jest blisko.
★ Europejska Agencja Leków zamierza 21 grudnia podjąć decyzję ws. dopuszczenia do użycia korona-szczepionki Pfizera i BioNTech.
★ USA: w listopadzie dysbamika produkcji przemysłowej spadła mniej od prognoz.
★ Kalendarz Eko: wstępne wyniki PMI z EU i USA, amerykańska sprzedaż detaliczna oraz zakończenie posiedzenia FED.

 

Za nami

 ●[Koronawirus] We wtorek inwestorzy martwili się, że zaostrzenie korona-restrykcji w wielu krajach europejskich pogłębi szkody ekonomiczne na Starym Kontynencie zanim na dobre rozpoczną się masowe szczepienie. Od początku tygodnia poważne ograniczenia wprowadzono m.in. w Niemczech, Holandii oraz w Danii. Obawy przed podwójną recesją gospodarki Eurolandu szkodziły wspólnej walucie (EUR/USD min. 1,2121) oraz jej aliantom z regionu CEE, w tym złotemu (max. EUR/PLN 4,4507, USD/PLN 3,6670). ● [Brexit] Straty walut EU amortyzowały przecieki BBC z Londynu. Wg jednego z dziennikarzy brytyjskiej telewizji wśród polityków Partii Konserwatywnej pojawiły się plotki, że umowa handlowa z Unią jest blisko. Nadzieje na realizacje tego scenariusza podbiły notowania funta (max. GBP/USD 1,3468, GBP/PLN 4,9238). ● [EMA] Nastroje inwestycyjne w Europie poprawił także news o tym, że Europejska Agencja Leków (EMA) zamierza zamierza 21 grudnia podjąć decyzję w sprawie dopuszczenia do obiegu szczepionki firm BioNTech i Pfizer przeciw Covid-19.   ● [USA]   Z kolei pozycji dolara broniła wiadomość o mniejszym od oczekiwań spadku dynamiki amerykańskiej produkcji przemysłowej w listopadzie (0,4% m/m vs prognoza 0,3%).

 

Przed nami

Dziś super środa ekonomiczna.   ● [PMI]   Już za chwilę opublikowane zostaną dane dot. indeksów PMI, które pokażą nam zarys tego jak radziły sobie gospodarki strefy euro i USA w grudniu. W międzyczasie poznamy również listopadowy wynik sprzedaży detalicznej w Stanach.   ● [FED]   Z kolei wieczorem zakończy się ostatnie w tym roku posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Odbywa się ono w okolicznościach słabnącego ożywienia ekonomicznego za Atlantykiem (o czym świadczą najnowsze dane z rynku pracy) oraz utrzymującego się impasu w negocjacjach ws. nowego programu stymulacyjnego. Analitycy Financial Times spodziewają się dodania w Komunikacie Banku zapisu informującego o tym, że FED będzie kontynuował swój pandemiczny program skupu aktywów (120 mld USD miesięcznie) dopóki ożywienie nie doprowadzi do osiągnięcia zakładanych celów. Zdaniem FT, zmiana tego rodzaju utrudni FEDowi wczesne wycofanie się z zakupów obligacji, co utrwali ultra-luźną politykę pieniężną w nadchodzących latach.   ● [Scenariusze]   Ta perspektywa będzie ciążyć dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,2180) i cieszyć jego rywali z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,6300). Mniej gołębi przekaz FOMC może podreperować nadszarpnięte siły zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2120), kosztem konkurentów z obozu EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,4650, USD/PLN: 3,6850).

 

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja