Wszelkie szanse powodzenia funta i walut EU

Wtorek, 2020-12-15, godzina: 08:55

 

★ Barnier (KE): „naszym obowiązkiem jest dać rozmowom [EU-UK] wszelkie szanse powodzenia.
★ Wiceprezes Moderny: spodziewamy się otrzymać 12 stycznia zgodę na stosowanie naszej korona-szczepionki w Europie.
★ Kropiwnicki (RPP): w drugiej połowie 2021 rozważałbym celowość rozpoczęcia ostrożnego podnoszenia stóp NBP.
★ Kolegium Elektorów USA zaakceptowało wybór Joe Bidena na prezydenta.
★ Kalendarz Eko: finalne dane o polskiej inflacji CPI, amerykański indeks NY Empire State oraz produkcja przemysłowa USA.

 

Za nami

 ● [Brexit] Nowy tydzień rozpoczął się od umocnienia walut europejskich. Funt i waluty EU zyskały po tym, jak Wielka Brytania i Unia Europejska zgodziły się w niedzielę kontynuować rozmowy ws. nowej umowy handlowej, która miałaby obowiązywać po Brexicie, a główny negocjator z ramienia KE powiedział, że porozumienie nadal jest możliwe. Michel Barnier napisał wczoraj na Twitterze, że „naszym obowiązkiem jest dać rozmowom wszelkie szanse powodzenia”. ● [Szczepionka] Dodatkowym źródłem optymizmu na Starym Kontynencie (EUR/USD max. 1,2177) były słowa wiceprezesa Moderny Dana Stanera o tym, że spodziewa się 12 stycznia otrzymać zgodę na stosowanie jej korona-szczepionki w Europie. ● [RPP, GUS] Lokalnym wsparciem dla złotego była opinia Jerzego Kropiwnickiego z RPP, który „nie widzi powodów dla dalszego obniżania stóp procentowych w najbliższym czasie”. Dodał, że „w drugiej połowie 2021 rozważałby celowość rozpoczęcia ostrożnego ich podnoszenia”. Pomocne dla PLNa okazały (min. EUR/PLN 4,4291, USD/PLN 3,6404) się także dane GUS nt. bilansu płatniczego, które pokazały znaczny wzrost nadwyżek w obrotach na rachunku bieżącym (z 1072 mln EUR we IX do 2241 mln w X) oraz na saldzie towarowym w październiku (z 1238 mln EUR do 1732 mln). ● [Korona-blokady] Zyski funta (GBP/USD max. 1,3435) i innych ryzykownych aktywów ograniczyła wiadomość o tym, że Londyn został umieszczony w trzeciej, najwyższej kategorii korona-ograniczeń z powodu szybko wzrastającej liczby przypadków nowych zachorowań nad Tamizą. Podobny los spotkać może mieszkańców Nowego Jorku, przed czym ostrzegł wczoraj burmistrz „Wielkiego Jabłka” Bill De Blasio.   ● [ChRL]   Pocieszeniem mogą być dobre, nocne dane z Chin o produkcji przemysłowej (7% r/r tj. najwyżej w tym roku) i sprzedaży detalicznej w listopadzie (5% r/r).

 

 

Przed nami

   ● [Produkcja USA]   Dziś warto skupić się na publikacjach danych z amerykańskiego przemysłu. O godzinie 14:30 ogłoszona zostanie grudniowa wartość indeksu New York Empire State. Wskaźnik ten powstaje na podstawie ankiet wysyłanych pierwszego dnia każdego miesiąca do około 200 czołowych managerów lub prezesów firm sektora produkcyjnego na terenie stanu Nowy Jork. Respondenci odpowiadają na pytania dotyczące zmian zaobserwowanych w ich przedsiębiorstwach w poprzednim miesiącu oraz oceniają perspektywy na najbliższe 6 miesięcy. 45 minut później (tj. o g. 15:15) poznamy listopadowy wynik produkcji przemysłowej w całych Stanach.   ● [Scenariusze]   Gorsze od prognoz wyniki zwiększą presję na dalsze luzowanie polityki pieniężnej przez FED podczas rozpoczynającego się dzisiaj dwudniowego posiedzenia Komitetu, co będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,2180) i sprzyjać jego rywalom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4175, USD/PLN: 3,6300). Lepsze dane mogą poprawić kondycję słabego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2125; punkty oporu EUR/PLN: 4,4650, USD/PLN: 3,6850).   ● [Geopolityka]   Inwestorzy pozostają wyczuleni na wiadomości dot. koronawirusa oraz negocjacji handlowych EU-UK.

 

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja