Optymistyczny regres i obiecujący progres

Piątek, 2020-12-04, godzina: 08:55

 

★ Strefa euro: w listopadzie aktywność w sektorze usług (wg PMI) spadła mniej, niż oczekiwano.
★ Coveney (MSZ Irlandii) jest duża szansa, że UK i EU osiągną porozumienie handlowe w ciągu najbliższych kilku dni.
★ USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od początku korona-kryzysu.
★ Dow Jones: Pfizer ma problemy z jakością swojej szczepionki przeciwko Covid-19.
★ Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA (m.in. NFP i stopa bezrobocia).

 

Za nami

 ● Scenariusz wczorajszej sesji na rynku walutowym układały nowe dane z obu stron Atlantyku oraz informacje dot. Brexitu i korona-szczepionki. ● [PMI] Mimo, że indeks PMI pokazał dalszy regres aktywności sektora usług w Eurolandzie to przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w przyszłość, wiążąc swoje nadzieje na poprawę sytuacji z wprowadzeniem do obiegu szczepionek. Ich pozytywne odczucia udzieliły się euro oraz jego sąsiadom z CEE. ● [Brexit] Za walutami EU przemawiała także wypowiedź ministra spraw zagranicznych Irlandii. Wg Simona Coveney’a jest duża szansa, że Wielka Brytania i Unia Europejska osiągną porozumienie handlowe w ciągu najbliższych kilku dni. W podobnym tonie zabrzmiał brytyjski minister edukacji Gavin Williamson, który przyznał, że obie strony robią duże postępy w negocjacjach. Naturalnie największym wgranym tych słów był funt (GBP/USD max. 1,3499 tj. najwyżej od grudnia 2019). ● [USD] Szterlingowi i walutom EU sprzyjał globalny odwrót inwestorów od konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,2175), w którego zdaniem analityków uderzają „niedźwiedzie prognozy” banków i instytucji finansowych na przyszły rok. Na przykład Deutsche Bank spodziewa się wzrostu kursu EUR/USD do poziomu 1,30. Osłabionej pozycji zielonej waluty broniła najniższa od początku korona-kryzysu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (712 tys. vs prognoza 775 tys.).   ● [PLN]   Z kolei zyski złotego ograniczył (min. EUR/PLN 4,4637, USD/PLN 3,6721) news, że Pfizer ma problemy z jakością swojej szczepionki przeciwko Covid-19. Agencja Dow Jones podała, że firma może wprowadzić do sprzedaży tylko połowę z wyprodukowanych w tym roku szczepionek. Okazało się, że część pozyskiwanych od dostawców surowców nie spełnia wymogów i standardów. Dodatkowym zmartwieniem w EM był komunikat Pentagonu o dodaniu kolejnych chińskich firm na tzw. czarną listę (m.in. producenta chipów SMIC oraz naftowego giganta CNOOC).

 

Przed nami
[Raport DP]   Dziś uwaga inwestorów skupi się na raporcie Departamentu Pracy USA. Rynek spodziewa się spadku stopy bezrobocia z 6,9% do 6,8% oraz 469 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w listopadzie (wobec 638 tys. w październiku). Analitycy uważają że dalsze spowolnienie wzrostu zatrudnienia prawdopodobnie zwiększy presję na FED aby wprowadził więcej bodźców monetarnych na grudniowym posiedzeniu. Taka perspektywa będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,2175) i sprzyjać jego rywalom z G-10 i EM, w tym złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,6700). Z kolei wyższy NFP może być trampoliną do mocniejszego odbicia zielonej waluty. W tym scenariuszu eurodolar może powrócić poniżej granicy 1,2100 (najbliższy punkt wsparcia: 1,2125), a kursy EUR/PLN i USD/PLN skierują się w stronę punktów oporu odpowiednio 4,5000 i 3,7300.   ● [Pozostałe wydarzenia ekonomiczne]   Oprócz raportu DP w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze: protokół z ostatniego posiedzenia RPP, bilans handlu zagranicznego USA, finalne dane nt. zamówień na dobra trwałe w Stanach oraz wystąpienia dwóch polityków FED (Evansa i Bowman).   ● [Brexit]   Inwestorzy czekają również na nowe wiadomości ws. rezultatu rozmów handlowych ostatniej szansy pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią.

 

 

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja