UE: by-pass kontra weto

Czwartek, 2020-12-03, godzina: 08:55

 

★ ★ Barnier (główny negocjator warunków Brexitu z ramienia KE): umowa handlowa EU-UK wisi na włosku.
★ Financial Times: Bruksela przygotowuje się do stworzenia funduszu odbudowy bez udziału Polski i Węgier.
★ ADP: w listopadzie zatrudnienie w sektorze prywatnym w USA było dużo niższe od prognoz.
★ Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla sektora usług w EZ i USA, sprzedaż detaliczna w strefie euro oraz amerykańskie raporty: Challengera i jobless claims.

 

Za nami

 ● [Brexit] W środę uczestnikami rynków finansowych targały wątpliwości czy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej uda się osiągnąć porozumienie handlowe. Optymizm inwestorów rozbudzony wtorkowymi doniesieniami o wejściu negocjacji w końcową fazę przygasł po tym jak główny negocjator warunków Brexitu z ramienia KE powiedział, że „deal ciągle wisi na włosku” i może do niego nie dojść. Wg Reutersa Barnier został poinstruowany aby nie zawierać niesatysfakcjonującej umowy tylko ze względu na presję czasu. Agencja podała, że w dalszym ciągu nie rozwiązano spornych kwestii dot. rybołówstwa, pomocy państwa dla firm oraz rozstrzygania przyszłych sporów. Obawy o sukces rozmów dały się we znaki funtowi (GBP/USD min. 1,3305) i niektórym walutom EU, w tym złotemu (max. EUR/PLN 4,4923, USD/PLN 3,7215). ● [Budżet EU] Dodatkowym zmartwieniem dla naszej waluty był news Financial Times o tym, że Bruksela przygotowuje plan awaryjny polegający na stworzeniu funduszu odbudowy bez udziału Polski i Węgier na wypadek gdyby nie udało się wypracować kompromisu ws. budżetu. ● [RPP] Polskiej walucie nie przysłużyła się także pesymistyczna treść komunikatu z wczorajszego posiedzenia RPP. Rada widzi dużą niepewność związaną z dalszym przebiegiem pandemii i jej skutkami oraz wyraziła przekonanie, że przyszłoroczne ożywienie gospodarcze nie będzie pełne, zaś poziom aktywności nie wróci do stanu sprzed pandemii.   ● [USA]   Straty PLNa (i innych walut europejskich) zamortyzowała nieco wiadomość o dużo mniejszym, niż zakładano wzroście zatrudnienia w sektorze prywatnym USA w listopadzie (ADP: 307 tys. vs prognoza 410 tys.), która ograniczała odbicie konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,2126).

 

Przed nami
[PMI]   Dziś pod lupą znajdzie się sektor usług Eurolandu, który jest największym poszkodowanym 2-giej fali pandemii. W ciągu najbliższych dwóch godzin instytut IHS Markit ogłosi finalne wartości listopadowych wskaźników PMI m.in. w usługach Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, a także całej strefy euro. Niskie wyniki zwiększą obawy przed podwójną recesją w tych krajach, co będzie negatywnie oddziaływać na wartość euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2025) i pośrednio na jego sąsiadów zza miedzy (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7300). W przypadku danych PMI nie-gorszych od prognoz waluty EU mogą powrócić do trendu wzrostowego (punkt oporu EUR/USD: 1,2130; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,6800) .   ● [USA]   Po południu uwaga inwestorów przeniesie się za Atlantyk. O godzinie 13:30 poznamy raport Challengera (informujący o planowanych zwolnieniach pracowników amerykańskich firm), a godzinę później cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Dane te nabierają jeszcze większego niż zwykle znaczenia w kontekście jutrzejszej publikacji raportu Departamentu Pracy USA. Na koniec eko-dnia amerykański Instytut Zarządzania Podażą (Institute for Supply Management, ISM) ogłosi listopadowy wynik indeksu koniunktury w sektorze usług.   ● [Brexit]   Inwestorzy z niecierpliwością czekają także na ustalenia z dzisiejszego spotkania głównych negocjatorów warunków Brexitu: Michela Barniera (EU) i Davida Frosta (UK).

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja