Światło w tunelu UK-EU

Środa, 2020-12-02, godzina: 08:55

 

★ Polska: w listopadzie aktywność w przemyśle (wg PMI) była większa niż oczekiwano, ale wróciły problemy z łańcuchami dostaw.
★ GUS: w listopadzie krajowe ceny towarów i usług konsumpcyjnych pozostały bez zmian (m/m).
★ The Time Radio: negocjacje handlowe EU-UK są w końcowej fazie.
★ Biden (prezydent-elekt USA): nie usunę szybko ceł na chińskie produkty.
★ Wielka Brytania zatwierdziła do użycia korona-szczepionkę wynalezioną przez Pfaizera i BioNTech oraz jako pierwszy kraj Zachodu zaczyna proces szczepień.
★ Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp procentowych, amerykański raport ADP oraz cd. przesłuchań prezesa FED w Kongresie USA. 

 

Za nami

 ●[PMI]   Wczorajsza publikacja indeksu PMI dla polskiego sektora wytwórczego wskazuje, że krajowy przemysł jest bliski stagnacji. Pomimo wzrostu aktywności, listopadowy wynik badania (50,8 pkt vs prognoza 50 pkt; poprzednio 50,8 pkt) pokazał dalsze osłabienie popytu i powrót problemów z łańcuchami dostaw. W komunikacie IHS Markit napisano, że „respondenci badania zaraportowali obniżenie wydajności w fabrykach z powodu kwarantanny pracowników, co odzwierciedlał drugi z rzędu wzrost zaległości produkcyjnych”. Pierwszą reakcją rynku walutowego na te informacje był spadek wartości złotego (max. EUR/PLN 4,4839, USD/PLN 3,7471).   ● [Inflacja]   Polskiej walucie ciążyła także publikacja krajowych danych o inflacji. GUS podał, że w listopadzie ceny towarów i usług konsumpcyjnych pozostały bez zmian (m/m), podczas gdy rynek spodziewał się ich wzrostu o 0,1% m/m.   ● [Brexit]  Straty PLNa zredukował news „The Time Radio” o tym, że negocjacje handlowe EU-UK „weszły do tunelu” (tzn. są na końcowym etapie intensywnych, tajnych negocjacji). Oprócz złotego naturalnym wygranym tej informacji był funt (GBP/USD max. 1,3431) oraz euro. Dodatkowym paliwem dla wspólnej waluty były słowa Isabel Schnabel z ECB, która powiedziała, że Bank musi utrzymać obecne warunki finansowania, nawet jeśli rozczaruje tym rynki finansowe (EUR/USD max. 1,2084 tj. najwyżej od kwietnia 2018).   ● [Giełdy]   Po południu złotemu udzieliły się także dobre nastroje na giełdach (min. EUR/PLN 4,4437, USD/PLN 3,6799). Amerykańskie indeksy S&P 500 oraz Nasdaq ustanowiły wczoraj nowe rekordy wszech-czasów po publikacjach wysokich wyników indeksów PMI (56,7 pkt), ISM (57,5 pkt) dla amerykańskiego sektora przemysłu oraz wzroście szans na „mały” (ok 908 mld USD), ale szybki pakiet fiskalny w USA. Klimat inwestycyjny pogorszyła wypowiedź prezydenta-elekta Joe Bidena, który oznajmił, że nie usunie szybko ceł na chińskie produkty, ustalonych w 1-szej fazie negocjacji handlowych.

 

Przed nami
[ADP]   Dziś poznamy pierwsze informacje nt. listopadowej sytuacji na amerykańskim rynku pracy zebrane przez firmę ADP. Z jej raportu dowiemy się jak kształtowało się zatrudnienie w sektorze prywatnym USA w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewają się, że w tym czasie przybyło 400 tys. miejsc pracy. Niższy wynik zwiększy presję na dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,2090), a wyższy poprawi jego położenie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1950) przed piątkowymi payrolls’ami.   ● [FED]   Amerykańska waluta będzie także obserwować kolejne przesłuchania prezesa FED Jerome Powella w Kongresie USA. Na radarze znajdują się również wypowiedzi innych przedstawicieli Banku Rezerwy Federalnej: członka zarządu Randala K. Quarlesa, wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa oraz prezesa oddziału FED w Filadelfii Patricka Harkera.   ● [RPP]   Z kolei złoty czeka na konkluzje z dzisiejszego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści PKO BP oczekują, że RPP zaznaczy swoją gotowość do przyspieszenia tempa skupu aktywów, w związku z planowaną przez rząd Tarczą Finansową 2.0, która wspierać ma firmy dotknięte przez drugą falę wirusa. Materializacja tego scenariusza będzie szkodzić złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,7500) i vice versa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,6800).   ● [Szczepionka UK]   Dla walut EU korzystna jest poranna wiadomość o tym, że Wielka Brytania zatwierdziła do użycia korona-szczepionkę Pfaizera i BioNTech, a także jako pierwszy kraj Zachodu zacznie proces szczepień.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja