Niby-spadki, niewidzialne długi i niecelne homary

Piątek, 2020-11-27, godzina: 08:55

 

★ Protokół ECB: politycy Banku obawiają się, że pandemia może mieć negatywne skutki po stronie popytu i podaży w dłuższym horyzoncie czasowym.
★ Rząd Italii żąda aby ECB umorzył Włochom pandemiczny dług.
★ Unia Europejska zniosła cła na amerykańskie homary.
★ Premier RP zapowiedział wdrożenie tarczy antykryzysowej PFR 2.0.
★ Kalendarz Eko: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury dla PL wg BIEC oraz indeks nastrojów w gospodarce strefy euro. 

 

 

Za nami

 ● [Bitcoin] Czwartkowa sesja przyniosła spektakularny spadek wyceny Bitcoina. Wartość najpopularniejszej krypto-waluty stopniała wczoraj o 8,32% tj. o 1560 USD (a w kulminacyjnym momencie nawet o blisko 3 000 USD ), co było podyktowane realizacją zysków oraz ryzykiem potencjalnego zaostrzenia regulacji w USA. ● [USD, EUR] Zniżka BTC pomogła konkurencyjnemu dolarowi (EUR/USD min. 1,1885). Jednocześnie obciążeniem dla euro stała się wypowiedź głównego doradcy premiera Italii, który poinformował, że jego kraj chce, aby Europejski Bank Centralny umorzył Włochom dług pandemiczny. ● [ECB] Sytuację wspólnej waluty oraz jej sąsiadów z CEE pogorszyła pesymistyczna treść protokołu z ostatniego posiedzenia ECB. Politycy Banku obawiają się, że pandemia może mieć negatywne skutki po stronie popytu i podaży w dłuższym horyzoncie czasowym, co ograniczy potencjał wzrostu gospodarczego strefy euro. Niepokój inwestorów wzbudziły także wątpliwości szefa grupy roboczej ds. szczepionek w Białym Domu ws. skuteczności wakcyny wynalezionej wspólnie przez koncern Astrazeneca i Uniwersytet Oksfordzki.    ● [EU-USA]   Straty EUR i PLNa amortyzowało zniesienie przez Unię ceł na amerykańskie homary, co dało nadzieje na poprawę transatlantyckich relacji handlowych.   ● [PLN]   Pomocna dla złotego (max. EUR/PLN 4,4804, USD/PLN 3,7651) okazała się także zapowiedź przez premiera RP wprowadzenia nowego wsparcia dla polskiej gospodarki o wartości 35-40 mld PLN.   ● [SEK]   Jednym z największych przegranych europejskiej sesji była wczoraj korona szwedzka (EUR/SEK max. 10,1729), której zaszkodziła nieoczekiwana decyzja Riksbanku o rozszerzeniu swojego programu skupu aktywów (z 500 mld do 700 mld koron).

Przed nami

   ● [BIEC]   Już za chwilę dowiemy się o najnowszych tendencjach w polskiej gospodarce. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wg BIEC, który zostanie opublikowany o godzinie 9:00. Ewentualny spadek tego indeksu zwiększy obawy o negatywny wpływ 2-giej fali wirusa na krajową gospodarkę, co może niekorzystnie odbić się na wycenie złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4900, USD/PLN: 3,7700). W przypadku wzrostu WWK polska waluta mogłaby zacząć dzień od umocnienia (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,7300).   ● [KE]   Wyzwaniem dla PLNa (oraz innych walut EU) będą dane Komisji Europejskiej, która o godzinie 11:00 opublikuje listopadowe wartości indeksów, prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro. Analitycy spodziewają się pogorszenia perspektyw ekonomicznych 19-stki, co będzie szkodzić euro i jego aliantom (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1880). W przypadku pozytywnej niespodzianki kurs EUR/USD może zbliżyć się do granicy 1,2000 (najbliższy punkt oporu: 1,1960). Wobec skróconego dnia pracy na większości rynków amerykańskich i przedłużonej nieobecności wielu inwestorów ze Stanów Zjednoczonych, po zamknięciu rynku walutowego w Londynie można się spodziewać mniejszej zmienności kursów. Oczywiście o ile nie nadejdą nowe zaskakujące informacje ze świata geopolityki i ws. pandemii.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja