Żegnaj Cummings, żegnajcie pieniądze z EU.

Wtorek, 2020-11-17, godzina: 08:55

 

★ Pandemia: korona-szczepionka Moderny jest skuteczna w 94,5%.
★ Wall Street: indeks Dow Jones Industrial osiągnął nowy rekord wszech-czasów.
★ Hardt (RPP): wprowadzenie ujemnych stóp procentowych w Polsce byłoby nieuzasadnione ekonomicznie.
★ Koronawirus w Polsce: dobowy udział wyników pozytywnych testów na Covid-19 wyniósł 59,3% (20 816 przypadków / 35 105 testów) tj. najwięcej od początku epidemii.
★ Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w USA oraz wystąpienia publiczne polityków ECB i FED.

 

Za nami

 ●Nowy tydzień rozpoczął się od umocnienia polskiej waluty. ● [Azja] Na dobry początek złoty oraz inne waluty EM dostały prezent w postaci lepszych od prognoz danych z Chin o produkcji przemysłowej oraz podpisania przez 15 krajów azjatyckich największej na świecie umowy handlowej (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24). ● [Szczepionka] Pozytywne nastroje na rynkach wschodzących wzmocnił news o 94,5% skuteczności korona-szczepionki Moderny (DJIA: +1,60%). Co ważne amerykańska firma biotechnologiczna poinformowała, że jej wakcyna może być przechowywana do 30 dni w zwykłej lodówce (w przeciwieństwie do szczepionki Pfizera, która musi być trzymana w temperaturze -80° C). ● [UK] Dodatkowym źródłem optymizmu PLNa i innych walut europejskich była rezygnacja w trybie natychmiastowym Dominica Cummingsa (zwanego „architektem Brexitu”) z funkcji głównego doradcy premiera Johnsona, która zwiększyła nadzieje na porozumienie handlowe UK-EU. Wg mediów może do niego dojść już na początku przyszłego tygodnia. Lokalnym wsparciem dla złotego był głosŁukasza Hardta z RPP o tym, że wprowadzenie ujemnych stóp procentowych w Polsce byłoby nieuzasadnione ekonomicznie. Zyski naszej waluty (min. EUR/PLN 4,4615, USD/PLN 3,7633) uszczupliły doniesienia z Brukseli. Po tym jak na wczorajszym spotkaniu unijnych ambasadorów kwalifikowana większość z nich opowiedziała się za przyjęciem konkretnego mechanizmu powiązania funduszy z praworządnością, przedstawiciele Polski i Węgier zapowiedzieli weto wieloletniego budżetu Unii oraz Funduszu Odbudowy.   ● [ECB]   Z kolei zdobycze euro (EUR/USD max. 1,1869) zredukowała werbalna interwencja wiceprezesa ECB Luisa De Guindosa, który powiedział, że kurs walutowy jest jedną z najważniejszych zmiennych makroekonomicznych [wpływających na tempo rozwoju gospodarczego].

 

Przed nami
[Makro USA]   Dziś otrzymamy dawkę ważnych danych z gospodarki amerykańskiej. O godzinie 14:30 poznamy październikową wartość sprzedaży detalicznej, a 45 minut później wynik produkcji przemysłowej. Rynek spodziewa się odbicia produkcji do +0,8% m/m (z -0,6% we wrześniu), co mogłoby podtrzymać obecne relatywnie dobre nastroje inwestycyjne. W tym scenariuszu należy się liczyć z dalszym wzrostem wyceny walut rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,7600) i ze spadkiem notowań bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1885). Część analityków ostrzega, że pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna w USA i wygasające wsparcie fiskalne mogło przełożyć się na mniejsze wydatki konsumentów za oceanem. Dynamika sprzedaży poniżej 0,5% m/m mogłaby wywołać odwrotną reakcję rynku walutowego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8000; punkt wsparcia EUR/USD: 1,1800).   ● [ECB, FED]   Pod wieczór rozpocznie się kolejny maraton wypowiedzi polityków Europejskiego Banku Centralnego (Guindos, Lagarde) oraz Banku Rezerwy Federalnej (Bostic, Daly, Rosengren, Williams).

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja