
13 lis Niepewne eko-perspektywy USA i niepewny budżet EU
Posted at 09:59h
in alert
Piątek, 2020-11-13, godzina: 08:55
★ Powell (FED): mimo pozytywnych informacji nt. korona-szczepionki perspektywy amerykańskiej gospodarki pozostają niepewne.
★ USA: w październiku ceny konsumpcyjne wzrosły mniej niż oczekiwano.
★ Polskie media: premier RP wysłał list do liderów Unii Europejskiej, w którym zagroził wetem unijnego budżetu.
★ Bitcoin po raz pierwszy od stycznia 2018 zameldował się powyżej granicy 16000 USD.
★ Kalendarz Eko: dane z Polski o PKB w III kw., CPI i bilansie płatniczym, zrewidowany PKB Eurolandu w III kw., PPI w USA oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan.
Za nami
● [Obligacje, CPI] Na przebiegu wczorajszej rozgrywki walutowej zaważyła korekta na amerykańskim rynku obligacji. Ich dochodowość spadła (10-letnie o 10 pb do min. 0,87%) z powodu obaw, że coraz gorsza sytuacja epidemiologiczna w USA doprowadzi do drugiego lockdown’u, który wymusi kolejne wsparcie monetarne od FEDu. Presję na Rezerwę Federalną zwiększyła czwartkowa publikacja niższego od oczekiwań wyniku amerykańskiej inflacji cen konsumentów w październiku (1,2% r/r vs prognoza 1,3% r/r). Przewodniczący FOMC Jerome Powell ostrzegł wczoraj, że mimo pozytywnych informacji nt. korona-szczepionki perspektywy gospodarcze pozostają niepewne (co zaważyło na cenach amerykańskich bluechipów: DJIA: -1,08%). Tymczasem Biały Dom (wciąż pod wodzą Trumpa) wycofał się z dalszych negocjacji z Kongresem ws. nowego programu stymulacyjnego. ● [FX] Taki rozwój sytuacji szkodził dolarowi (EUR/USD max. 1,1824) oraz sprzyjał jego rywalom z G10 i EM. Zyski złotego (min. EUR/PLN 4,4784, USD/PLN 3,7915) oraz euro ograniczała wiadomość ozaskakującym spadku produkcji przemysłowej w strefie euro we wrześniu (-0,4% m/m vs prognoza 0,7%). ● [Polskie weto] Dodatkowym obciążeniem dla PLNa był news o wysłaniu przez premiera Morawieckiego listu do liderów Unii Europejskiej, w którym zagroził wetem unijnego budżetu, odrzucając projekt rozporządzenia warunkującego wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności. ● [GBP, Bitcoin] Jednym z największych przegranych wczorajszej sesji był funt (min. GBP/USD 1,3111, GBP/PLN 4,9789), którego martwiły przeciągające się negocjacje handlowe UK-EU. Na drugim biegunie znalazł się bitcoin, który po raz pierwszy od stycznia 2018 zameldował się powyżej granicy 16.000 USD.
Przed nami
● [GUS] Piątek 13-tego przyniesie długo wyczekiwane dane z Polski nt. wzrostu gospodarczego w III kwartale. Analitycy spodziewają się, że po gwałtownym spadku PKB w II kwartale (-9% k/k) wywołanym 1-szą falą wirusa, w kolejnych trzech miesiącach doszło do silnego odbicia w krajowej gospodarce (rynek zakłada 8% k/k). Materializacja tej prognozy lub wyższy wynik będzie szczęśliwy dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,7700), a niższy pechowy (punkty oporu EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,8300). Spośród pozostałych wiadomości z rodzimej gospodarki poznamy jeszcze finalną wartość krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku oraz bilans płatniczy we wrześniu. ● [EZ, USA] Kierunek zmian na rynkach globalnych wyznaczą publikacje makro z Eurolandu i USA. Równocześnie o godzinie 11:00 Eurostat poda zrewidowane dane nt. PKB w III kw. oraz wrześniowy bilans handlu zagranicznego. Z kolei popołudniu zobaczymy jak zmieniły się amerykańskie ceny producentów w październiku oraz jak kształtują się obecnie nastroje konsumentów za oceanem. W kontekście zmian na rynku EUR/USD warto śledzić rynek obligacji. Wzrost różnicy między dochodowością papierów dłużnych Stanów Zjednoczonych i Niemiec będzie sprzyjał dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1740), a jej spadek podbije cenę euro (punkty oporu: 1,1840).