Czerwona fala wyborcza unosi dolara

Środa, 2020-11-04, godzina: 08:50

 

Wybory prezydenckie w USA: rosną szanse Donalda Trumpa na reelekcję.
★ Indeks WIG20 ma za sobą najlepszą sesję od 17 marca br.
★ Ankieta Reutersa: w ciągu 12 m-cy złoty umocni się wobec euro do poziomu 4,3750.
★ Koronawirus w Polsce: 414 844 osób zarażonych, 6 102 ofiar śmiertelnych.
★ Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla usług w Eurolandzie i w USA, amerykański raport ADP oraz bilans HZ Stanów Zjednoczonych. 

 

Za nami
[Wybory w USA]   Od początku wczorajszej sesji inwestorzy grali na zwycięstwo Joe Bidena w amerykańskich wyborach prezydenckich, co skutkowało tańszym dolarem (EUR/USD max. 1,1771) oraz droższym złotym (min. EUR/PLN 4,5314, USD/PLN 3,8593). Częściowe wyniki pokazują, że ta strategia mogła być błędna. Szanse Donalda Trumpa na reelekcje rosną dzięki zdobyciu głosów elektorskich na Florydzie oraz w Teksasie. Rośnie także prawdopodobieństwo utrzymania przez Republikanów Senatu. „Czerwona fala” unosi dolara (EUR/USD min. 1,1603). Zwyżkują kontrakty futures na europejskie i amerykańskie indeksy giełdowe. Tracą waluty rynków wschodzących, w tym złoty (max. EUR/PLN 4,6051, USD/PLN 3,9556).   ● [CNH, RUB, TRY]   Najbardziej zawiedziony jest chiński juan (USD/CNH max. 6,7717), który liczył na zniesienie amerykańskich ceł przez Bidena, a tak musi martwić się kolejnymi oskarżeniami Trumpa o stworzenie koronawirusa. Cieszy się rosyjski rubel, gdyż inwestorzy spodziewali się zaostrzenia polityki Waszyngtonu wobec Moskwy w przypadku zwycięstwa kandydata Demokratów. Graczy globalnych martwią słowa Trumpa o tym, że w razie przegranej pójdzie do Sądu Najwyższego.

 

Przed nami

   ● [Wybory cd.]   Inwestorzy czekają na wyniki amerykańskiego głosowania w Pennsylvanii, Michigan, Wisconsin, Georgii i Północnej Karolinie. Wygrana Trumpa w tych stanach da mu reelekcję, co będzie faworyzować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1600), kosztem jego rywali z G10 oraz EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 3,9800).   ● [Makro]  Szansą dla euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1775) i walut CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,8500) mogą być solidne wyniki indeksów PMI dla sektora usług krajów Eurolandu, który jest największym poszkodowanym 2-giej fali pandemii i powrotu korona-blokad na Starym Kontynencie. Nie zabraknie także nowych danych ze Stanów. O godzinie 14:15 opublikowany zostanie raport firmy Automatic Data Processing (ADP), który poinformuje nas o zmianie zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym. Jest on postrzegany jako prognostyk oficjalnych danych Departamentu Pracy USA, które poznamy w najbliższy piątek. 15 minut później poznamy bilans handlu zagranicznego we wrześniu. Z kolei o 16:00 czeka nas ogłoszenie indeksu ISM dla sektora usług.   ● [EIA]   Ze względu na rosnące obawy przed globalnym spadkiem popytu na ropę, warto również śledzić dzisiejszą publikację raportu amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany zapasów paliw za oceanem.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja