Podwójny strach przed podwójną recesją

Poniedziałek, 2020-11-02, godzina: 08:50

 

 Rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich osiągnęła najniższy poziom w historii.
★ Indeksy giełdowe na Wall Street mają za sobą najgorszy tydzień od marca, a ropa od kwietnia.
★ Polska: w październiku ceny konsumpcyjne oraz aktywność w przemyśle (wg PMI) wzrosły mniej niż, oczekiwano.
★ Koronawirus w Polsce: w sobotę odnotowano kolejny dobowy rekord nowych przypadków zachorowań na Covid-19 (21 897 osób).
★ Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu EU i USA. 

 

Za nami
[Wirus]   W piątek na rynkach finansowych utrzymywały się obawy przed negatywnymi skutkami ekonomicznymi przybierającej na sile 2-giej fali pandemii. Pod koniec tygodnia Stany Zjednoczone zbliżyły się do granicy 100 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem dziennie, a wiele państw europejskich (w tym Polska) zaraportowało największy dobowy przyrost nowych zachorowań na Covid-19 od początku epidemii. Oprócz Niemiec i Francji, nowe blokady ogłoszono we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii, Austrii i Grecji. Coraz bardziej dramatyczna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju zwiększa ryzyko pełnego lockdownu nad Wisłą.   ● [Giełdy, ropa]   Groźba takiego scenariusza obniżyła rentowność polskich obligacji 10-letnich do najniższego poziomu w historii (min. 1,115%). Natomiast WIG20 był ostatnio notowany tak nisko siedem miesięcy temu. Indeksy giełdowe na Wall Street mają za sobą najgorszy tydzień od marca, a ropa od kwietnia.   ● [FX]   Innym wymiernym skutkiem tych wydarzeń był wzrost wartości bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,1630), choć limitowany niepewnością wyborczą w USA. Aprecjacja zielonej waluty nie wykluczyła korekty wzrostowej złotego (min. EUR/PLN 4,6022, USD/PLN 3,9446). Impuls do niej dały lepsze od prognoz dane nt. PKB Eurolandu w III kw. (12,7% k/k wobec oczekiwanych 9,2%). Analitycy ostrzegają jednak, że nowe restrykcje grożą “podwójną” recesją. Zakres odbicia PLNa ograniczył także większy od oczekiwań spadek dynamiki krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku (3% r/r vs prognoza 3,1%, poprzednio 3,2%).

 

Przed nami

   ● [PMI, ISM]   Przedwyborczy poniedziałek przyniesie publikacje październikowych indeksów PMI, ISM dla przemysłu krajów EU oraz Stanów Zjednoczonych. Wstępne dane IHS Markit z Eurolandu i USA wskazały na dalszą poprawę koniunktury w tym obszarze.   ● [Scenariusze]   Kontynuacja tego trendu we Włoszech oraz w Hiszpanii zwiększy nadzieje na zwiększoną odporność europejskiego sektora przemysłowego na 2-gie uderzenie wirusa, co mogłaby być trampoliną do mocniejszego odbicia euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1710) i złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9200). W przypadku negatywnej niespodzianki należy się liczyć ze wznowieniem trendu spadkowego tych walut (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1630; punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 3,9800). W antyeuropejskim scenariuszu zyski dolara będą ograniczone przez niepewny wynik jutrzejszych wyborów prezydenckich w USA (rynkowe scenariusze związane z tym wydarzeniem znajdą się w jutrzejszym Alercie FX24).   ● [Eko-tydzień]   Oprócz amerykańskiego głosowania w tym tygodniu czekają nas jeszcze posiedzenia monetarne RPP (w środę) i FEDu (w czwartek), publikacje wskaźników PMI i ISM dot. usług w strefie euro i w USA (w środę) oraz payrolls’y (w piątek). W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić raporty epidemiologiczne oraz informacje dot. wprowadzania ponownych korona-blokad przez poszczególne kraje

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja