DGP: Grozi nam pełny lockdown

Poniedziałek, 2020-10-26, godzina: 08:50

 

Niemcy: w październiku aktywność w sektorze przemysłu była najwyższa od kwietnia 2018.
★ Reuters: Macron (FR) jest gotów pójść na kompromis z UK ws. przepisów połowowych.
Minister zdrowia RP: w tym tygodniu możemy mieć 20-25 tys. nowych zakażeń koronawirusem dziennie. 
Pandemia: w piątek odnotowano nowy dobowy rekord zachorowań na Covid-19 w Polsce oraz w USA, a w niedzielę także we Francji.
Kalendarz Eko: IFO z Niemiec, dane o sprzedaży nowych domów w USA oraz amerykański indeks Dallas FED dla przemysłu.

 

Za nami
●Na rynku walutowym końcówka tygodnia przyniosła poprawę klimatu wokół złotego oraz euro (EUR/USD max. 1,1865).   ● [PMI]   Walutom EU pomogły nie najgorsze PMI’e dla sektora usług Niemiec i Francji oraz najwyższa od kwietnia 2018 aktywność w niemieckim przemyśle (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [Brexit]   Dodatkowym źródłem optymizmu w Europie były przecieki Reutersa z Paryża. Agencja podała, że prezydent Macron (FR) jest gotów pójść na kompromis z Londynem ws. przepisów połowowych, co może utorować drogę do porozumienia handlowego EU-UK.   ● [USA]   Inwestorzy z rynków wschodzących (w tym z PLN) byli także zadowoleni z kontynuacji negocjacji ws. programu stymulacyjnego w USA mimo, że są coraz bardziej przekonani, iż nie uda się domknąć dealu przed listopadowymi wyborami.   ● [CNH]   Szczególnie dobrze spośród walut EM radził sobie juan, który zyskiwał po tym jakurzędnik chińskiego regulatora walutowego stwierdził, że kurs renminbi jest bardziej stabilny, niż zakładano. Głos ten sugeruje, że ludowe władze monetarne nie są zaniepokojone ostatnią aprecjacją swojej waluty.   ● [Wirus w PL]   Zyski złotego ograniczyła (min. EUR/PLN 4,5608, USD/PLN 3,8498) wypowiedź ministra zdrowia RP, który ostrzegł, że w tym tygodniu możemy mieć 20-25 tys. nowych zakażeń koronawirusem dziennie. Wg doniesień Gazety Prawnej krajowy rząd zamierza wprowadzić pełny lockdown, jeśli do piątku liczba zachorowań nie zacznie spadać.

 

Przed nami

Najbliższy tydzień przyniesie publikacje nowych danych makro z gospodarek EU i USA, które będą bacznie analizowane w kontekście ryzyka podwójnej recesji na świecie (wynikającego z 2 fali pandemii).   ● [DE]   Już dziś Instytut IFO poinformuje nas o nastrojach wśród niemieckich przedsiębiorców w sierpniu. Złą wróżbą dla tego wskaźnika (i walut europejskich) jest ostatni wynik indeksu ZEW, który pokazał znaczny spadek oczekiwań niemieckich analityków i inwestorów ws. sytuacji ekonomicznej za Odrą (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1770; punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000).   ● [USA]   Z kolei po południu Departament Handlu USA ogłosi wrześniowe dane o sprzedaży nowych domów. Kolejny rekord amerykańskiego rynku nieruchomości może zwiększyć apetyt na ryzyko inwestycyjne, na czym skorzystają waluty EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8400) kosztem bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1870). Oprócz tego oddział FED z Dallas opublikuje swój wskaźnik koniunktury dla regionalnego przemysłu.   ● [Eko-hity tygodnia]   W rozpoczynającym się tygodniu najważniejszymi wydarzeniami ekonomicznymi będą: posiedzenie ECB (w czwartek) oraz publikacje wstępnych wyników PKB USA (również w czwartek) i Eurolandu (w piątek) w III kwartale.   ● [Wirus, Geopolityka]   Z pola widzenia nie można także tracić nowych wiadomości dot. koronawirusa, negocjacji handlowych EU-UK oraz wyborów prezydenckich w USA.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja