Się dzieje w Państwie Środka

Wtorek, 2020-10-13, godzina: 08:50

 

PBoC zniósł rezerwy obowiązkowe dla instytucji finansowych od przeprowadzanych transakcji terminowych.
 Senat USA odrzucił proponowany przez Trumpa pakiet fiskalny o wartości 1,8 bln USD.
★ Reuters: Johnson & Johnson wstrzymał badania swojej korona-szczepionki.
★ Koronawirus w Polsce: ponad ćwierć miliona osób przebywa obecnie na kwarantannie (najwięcej od początku epidemii).
★ Chiny: we wrześniu odnotowano znaczny wzrost importu.

Kalendarz Eko: ZEW z DE, CPI USA, prognozy MFW dla globalnej gospodarki oraz otwarcie sezonu publikacji wyników kwartalnych przez spółki z Wall Street.

 

Za nami
[PBoC]   W poniedziałek na rynku walutowym głośnym echem odbiła się weekendowa decyzja Ludowego Banku Chin o zniesieniu rezerw obowiązkowych dla instytucji finansowych dotycząca niektórych transakcji terminowych. Wg analityków chińskie władze monetarne nie chcą szybkiej aprecjacji renminbi, a w tym przekonaniu utwierdził ich wczorajszy, wyższy od prognoz fixing USD/CNY. Słabość juana udzieliła się jego kompanom z EM, w tym złotemu.   ● [USA]   Walutom rynków wschodzących nie spodobało się także odrzucenie przez Senat USA propozycji pakietu fiskalnego Trumpa o wartości 1,8 bln USD (EUR/USD min. 1,1786). Lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell wątpi aby ustawodawcy przeforsowali nowy pakiet przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się 3 listopada. Anty-inwestycyjne nastroje spotęgował news Reutersa o tym, że Johnson & Johnson wstrzymał badania nad swoją szczepionką przeciwko Covid-19.   ● [Ropa]   Straty EM wzmocniły topniejące ceny ropy (Brent: -2,64% do 41,72 USD/bbl; Crude: -2,88% do 39,43 USD/bbl). Ich spadek był efektem zwiększenia wydobycia tego surowca w Libii po rozejmie w wojnie domowej, zakończenia strajków nafciarzy w Norwegii oraz wznowienia produkcji w USA po przejściu huraganu Delta.   ● [PL]   Krajowym zmartwieniem dla PLNa (max. EUR/PLN 4,4901, USD/PLN 3,8034) był wczorajszy raport Ministerstwa Zdrowia RP nt. koronawirusa, który pokazał, że ponad ćwierć miliona osób w naszym kraju przebywa na kwarantannie (najwięcej od początku epidemii). Niektórzy analitycy uważają, że może to mieć negatywny wpływ na dalsze tempo ożywienia gospodarczego nad Wisłą. Pisząc o wydarzeniach w Polsce nie można także nie wspomnieć o wczorajszym bardzo udanym debiucie giełdowym Allegro (+62,79%). IPO tej spółki było największą ofertą publiczną w historii warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.   ● [HZ Chin]   Straty juana oraz złotego amortyzują poranne dane nt. handlu zagranicznego Chin, które pokazały znaczny wzrost importu we wrześniu (13,2% r/r vs prognoza 0%).

 

Przed nami

   ● [ZEW]   W pierwszej części dzisiejszej sesji poznamy aktualne nastroje niemieckich inwestorów w odniesieniu do sytuacji gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów. Analitycy Royal Bank of Scotland zastanawiają się czy to koniec V-odbicia gospodarczego w strefie euro. Ich zdaniem wprowadzenie kolejnych korona-restrykcji może doprowadzić do spadku PKB Eurolandu w IV kw., nawet jeśli obejdzie się bez krajowych lockdownów. Potwierdzenie tych obaw przez indeks ZEW będzie ciążyć euro (punkt wsparcia EUR/USD 1,1760) oraz jego sąsiadom z CEE, w tym złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,8300).   ● [CPI USA]   Po południu zobaczymy jak kształtowały się amerykańskie ceny konsumpcyjne we wrześniu. Niski CPI zwiększy oczekiwania ws. utrzymania zerowych stóp FED przez dłuższy czas, co będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1830) i sprzyjać jego rywalom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,7700).   ● [MFW, Wall Street]   Niewiadomą dla inwestorów jest dzisiejsza publikacja najnowszych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla globalnej gospodarki oraz otwarcie sezonu publikacji raportów kwartalnych przez spółki z Wall Street. Jeszcze dziś poznamy wyniki uzyskane przez niektóre amerykańskie banki w III kwartale, co jak w soczewce pokaże kondycję gospodarki USA.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja