Trump oraz inwestorzy tracą, ale wracają do gry

Poniedziałek, 2020-10-05, godzina: 08:35

 

 Rynek pracy USA: we wrześniu odnotowano najmniejszy od maja wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz nadspodziewany spadek stopy bezrobocia.
 W ubiegłym miesiącu ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły do najniższego poziomu od kwietnia 2016.
 Ursula von der Leyen – Boris Johnson: jest postęp w negocjacjach nt. Brexitu, ale rozbieżności pozostały.
 Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla usług w Eurolandzie i w USA, a także Sentix oraz sprzedaż detaliczna w strefie euro.

 

Za nami
[Trump]   „Jobs day” upłynął w cieniu wiadomości o zakażeniu prezydenta USA koronawirusem. Choroba Trumpa zwiększyła niepewność polityczną w największej gospodarce świata, co negatywnie wpłynęło na globalne nastroje inwestycyjne.   ● [Raport DP]   Dodatkowym zmartwieniem dla uczestników rynków finansowych był najmniejszy od maja wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym we wrześniu (661 tys. vs prognoza 850 tys.), który wskazuje na spowolnienie odbicia na rynku pracy w Stanach. Za to pocieszeniem mogły być wzrostowa rewizja NFP za sierpień (o +118 tys.) oraz nadspodziewany spadek stopy bezrobocia (do 7,9% vs prognoza 8,2%; poprzednio 8,4%).   ● [Reakcja]  W tych okolicznościach zainteresowaniem cieszył się japoński jen (USD/JPY min. 105,04) oraz dolar. Kurs EUR/USD spadł do min. 1,1699, pogrążony jeszcze wiadomością o największej od kwietnia 2016 deflacji w strefie euro (-0,3% r/r we IX vs prognoza -0,2%). W odwrocie znalazły się giełdy (NASDAQ: -2,22%), paliwa (ropa Brent: -4,06%) oraz waluty rynków wschodzących, w tym złoty (max. EUR/PLN 4,5086, USD/PLN 3,8535).   ● [Polityka]   Straty PLNa i jego ziomków z rynków wschodzących oraz CEE amortyzował optymizm przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi dot. osiągnięcia porozumienia ws. nowego pakietu stymulacyjnego dla amerykańskich firm oraz zaangażowanie premiera Zjednoczonego Królestwa w negocjacje rozwodowe z EU. W sobotę Boris Johnson odbył wideo rozmowę z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. W komunikacie ze spotkania podano, że obie strony poczyniły postępy, ale nadal istnieją znaczące rozbieżności. Politycy polecili swoim głównym negocjatorom, aby podjęli intensywne działania mające na celu ich zmniejszenie.

 

Przed nami
[PMI]   Nowy tydzień rozpocznie się na rynkach finansowych od publikacji finalnych wartości wrześniowych wskaźników koniunktury w usługach Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, a także całej strefy euro. Czerwoną lampkę ostrzegawczą zapaliły wcześniej wstępne dane z francuskiego sześciokąta i federacji niemieckiej, które pokazały spadek aktywności w tym sektorze.   ● [Scenariusze]   Potwierdzenie tych wyników i niepokojące symptomy gospodarcze z Południa Europy (ES, IT), zwiększą obawy przed ponowną hibernacją branży usługowej, co zaszkodziłoby wspólnej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1695) i jej sąsiadom z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,8600). W przypadku pozytywnej niespodzianki należy się liczyć ze wzrostem notowań walut EU (punkt oporu EUR/USD: 1,1770; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,8000). Oprócz wartości europejskich indeksów PMI w trakcie dzisiejszej sesji poznamy jeszcze październikową wartość wskaźnika Sentix oraz sierpniowe dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro. Natomiast po drugiej stronie Atlantyku wydarzeniem dnia będzie ogłoszenie wrześniowego wskaźnika ISM dla amerykańskiego sektora usług. W kolejnych dniach emocjonować będziemy się publikacjami protokołów FED (środa) i ECB (czwartek).   ● [Geopolityka, wirus]   Gorącymi tematami pozostają wybory w USA oraz Brexit. Nie można również zapominać o bieżących korona-raportach z kraju i ze świata. Dla inwestorów najważniejszym pacjentem z Covid-19 jest teraz Donald Trump. Pod wpływem informacji, że prezydent wraca do zdrowia kontrakty futures na europejskie i amerykańskie indeksy giełdowe powędrowały w górę.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja