Lokalne i globalne czarne chmury

Wtorek, 2020-09-22, godzina: 08:35

 

 GUS: w sierpniu polska sprzedaż detaliczna wzrosła dużo mniej, niż oczekiwano.
 Kurs EUR/PLN najwyżej od 26 maja, a USD/PLN od 22 lipca.
 Łon (RPP): polityka NBP powinna sprzyjać utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie.
★ Kalendarz Eko: raport GUS nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach, sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA oraz wystąpienia prezesów BoE i FED.

 

Za nami

   ●[PL]   Wczorajsza wiadomość o znacznym spadku dynamiki polskiej sprzedaży detalicznej w sierpniu (0,4% r/r vs prognoza 2,4%, poprzednio 2,7%) potwierdza wyhamowanie tempa ożywienia gospodarczego nad Wisłą. W dodatku większy od oczekiwań spadek krajowej produkcji budowlano-montażowej w tym samym czasie (-12,1% r/r vs prognoza 9,5%) wskazuje na słabość inwestycji. Niepokojące wyniki makro pogrążyły złotego. Naszej walucie ciążyła dodatkowo krajowa polityka. Spór frakcyjny w koalicji rządzącej rodzi ryzyko przedterminowych wyborów (max. EUR/PLN 4,5005 tj. najwyżej od 26 maja, USD/PLN 3,8351 tj. najwyżej od 22 lipca). Swoją cegiełkę do spadku wartości złotego dołożył członek RPP Eryk Łon, który w swoim artykule napisał, że polityka NBP powinna sprzyjać utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie.   ● [Świat]   Czarne chmury nadeszły nad PLNa także z rynków globalnych, gdzie wzrosły obawy, że druga fala epidemii koronawirusa może doprowadzić do ponownych blokad gospodarek, co zahamuje odbicie gospodarcze na świecie. Jakby globalnej niepewności było mało, wWaszyngtonie rozpoczęła się walka polityczna o wybór nowego sędziego Sądu Najwyższego. Donald Trump powiedział wczoraj, że w piątek lub w sobotę ogłosi swojego kandydata na następcę niedawno zmarłej sędziny Ruth Bader Ginsburg. Tymczasem Demokraci chcą poczekać z nominacją do czasu rozstrzygnięcia listopadowego wyścigu do Białego Domu. Analitycy podkreślają, że stawka jest wysoka, gdyż SN może odegrać kluczową rolę w zatwierdzeniu wyniku wyborów prezydenckich, który może być kwestionowany.   ● [Reakcja]   Efektem tych zdarzeń był wzrost notowań bezpiecznych walut, do których należą w pierwszej kolejności japoński jen (USD/JPY min. 104,04), a w dalszej amerykański dolar (EUR/USD min. 1,1731). Na drugim biegunie znalazły się znaki płatnicze rynków wschodzących, paliwa (ropa Brent: -3,96%) oraz giełdy (DAX: -4,37%, WIG20: -2,86%, DJIA: -1,84%). Wśród największych przegranych znalazły się banki (Deutsche Bank: -7%, JP Morgan: -4,5%), których akcje leciały na łeb na szyję w związku z międzynarodowym skandalem dotyczącym prania brudnych pieniędzy.

 

Przed nami

   ● [PL]   Dziś poznamy aktualne nastroje panujące w polskim biznesie. Źródłem informacji na ten temat będzie raport GUS nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach, który zostanie opublikowany o godzinie 10:00. Pesymistyczne sygnały pogłębią anty-złotówkowy trend (punkty oporu EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 3,8400), a optymistyczne dane mogą dać impuls do korekty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,7500).   ● [USA]   W drugiej części dnia dowiemy się jeszcze jak w sierpniu kształtowała się sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA oraz jak we wrześniu zmieniła się aktywność produkcyjna w okręgu Richmond, obrazowana przez wskaźnik regionalnego oddziału FED. Lepsze od prognoz wyniki zza oceanu skierują rynek EUR/USD w stronę silnego punku wsparcia 1,1730, a gorsze poślą go z powrotem „na północ” (punkt oporu: 1,1795).   ● [FED, BoE]  Amerykańska waluta czeka też na kolejne wystąpienia polityków FED (przewodniczącego Jerome’a Powella oraz prezesa oddziału z Chicago Charlesa Evansa), zaś funt wysłucha co ma do powiedzenia prezes Banku Anglii Andrew Bailey.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja