Anielska cierpliwość Rezerwy Federalnej

Czwartek, 2020-09-17, godzina: 08:30

 

 FED nie przewiduje zmiany stóp procentowych do końca 2023 roku.
 USA: w sierpniu sprzedaż detaliczna wzrosła mniej niż oczekiwano (0,6% m/m w VIII vs prognoza 1%).
 OECD zrewidowała w górę swoje prognozy dot. skali tegorocznej recesji na świecie (z -6% do -4,5%).
 Kalendarz Eko: dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń w PL, inflacja w EZ, decyzja BoE, pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA, amerykański raport jobless claims oraz indeks FED z Filadelfii.

 

Za nami
[FED]   W środę uwaga wszystkich inwestorów była zwrócona na Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku, który zakończył swoje posiedzenie poświęcone amerykańskiej polityce pieniężnej. Choć dla niemal wszystkich analityków było jasne, że FOMC utrzyma stopy funduszy federalnych w dotychczasowym przedziale (tj. 0-0,25%), uczestnicy rynków finansowych oczekiwali na aktualną ocenę Komitetu ws. sytuacji gospodarczej w USA. Najnowsze prognozy makroekonomiczne pokazały, że politycy Banku spodziewają się w tym roku dużo mniejszego (niż w poprzedniej projekcji w czerwcu) spadku amerykańskiego PKB (-3,7 vs -6,5 w VI). Zmieniono także prognozy dla stopy bezrobocia: z 9,3% do 7,6% na koniec 2020 i z 6,5% do 5,5% w 2021.   ● [USD]   Na takie widoki pozytywnie zareagował dolar (EUR/USD min. 1,1737), choć jego zyski ograniczały projekcje stóp FED, które pokazały, że większość członków FOMC (13 z 17) nie przewiduje ich zmiany do końca 2023 roku. Politycy Banku uważają, że do tego czasu inflacja nie przekroczy 2% celu. Podczas konferencji prezes Jerome Powell powiedział, że FED utrzyma stopy w pobliżu zera do czasu gdy rynek pracy „osiągnie pełne zatrudnienie”, a inflacja „będzie na dobrej drodze do umiarkowanego przekroczenia 2% przez pewien czas”.   ● [PLN]   Zakupy atrakcyjnego dolara były finansowane ze sprzedaży walut rynków wschodzących, wliczając złotego (max. EUR/PLN 4,4585, USD/PLN 3,7941). Ich straty mogły być jeszcze większe gdyby nie wzrostowa rewizja prognoz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dot. skali tegorocznej recesji na świecie (z -6% do -4,5%).

 

Przed nami

   ● [Kalendarz Eko]   Dziś zapowiada się ciekawy dzień, pełen nowych danych makroekonomicznych.   ● [PL]   Już o godzinie 10:00 zobaczymy czy i jak zmieniło się w sierpniu zatrudnienie i wynagrodzenia w naszym kraju. Analitycy spodziewają się ich wzrostu (w stosunku do poprzedniego miesiąca), co może budująco oddziaływać na złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,7300), a destrukcyjnie jeśli ten scenariusz się nie zmaterializuje (punkty oporu EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,8000).   ● [EZ]   Godzinę później dowiemy się jak kształtowały się ceny konsumpcyjne w Eurolandzie w sierpniu. Materializacja prognoz, zakładających ich spadek, może potwierdzić opinie prezes ECB o tym, że niedawna aprecjacja euro częściowo zniwelowała pozytywny wpływ monetarnych bodźców Banku na inflację, zwiększając oczekiwania na werbalną interwencję walutową. Bez wątpienia takie ryzyko będzie ciążyć wspólnej walucie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1730).   ● [USA]   Nie zabraknie również nowych publikacji dotyczących gospodarki amerykańskiej. Równocześnie o godzinie 14:30 zostaną ogłoszone dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w sierpniu, aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim USA we wrześniu (indeksu Fed z Filadelfii) oraz liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu. Wyniki gorsze od prognoz będą negatywnie rzutować na wartość dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1885).   ● [UK]   W międzyczasie poznamy decyzje monetarne Banku Anglii. Rynek oczekuje od BoE utrzymania statusu quo.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja