Bo obraz makro był zbyt różowy

Środa, 2020-09-16, godzina: 08:30

 

 ZEW: we wrześniu oczekiwania niemieckich analityków i inwestorów ws. sytuacji ekonomicznej w Niemczech nieoczekiwanie wzrosły.
 USA: w sierpniu produkcja przemysłowa osiągnęła niższy poziom niż prognozowano.
 Agencja IEA (OPEC) przewiduje zmniejszenie globalnego popytu na ropę w IV kwartale br.
 RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie (0,10%).
 Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w USA oraz decyzja FOMC ws. stóp funduszy federalnych, prognozy ekonomiczne i projekcje stóp FED.

 

Za nami

Po poniedziałkowej serii optymistycznych informacji ze świata medycyny oraz polityki, wczorajszy dzień przyniósł pozytywne wiadomości makroekonomiczne.   ● [ChRL]   W Chinach sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu po raz pierwszy w tym roku, a produkcja przemysłowa osiągnęła w tym samym okresie najwyższy poziomu od ośmiu miesięcy (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Zdaniem analityków wczorajsze dane sugerują, że ożywienie gospodarcze w Państwie Środka nabiera tempa.   ● [DE]   Z kolei w Niemczech wzrosła wiara inwestorów w odbicie gospodarcze za Odrą. Mimo impasu w negocjacjach ws. Brexitu oraz nawrotu wirusa w Europie, indeks Instytutu ZEW podskoczył we wrześniu z 71,5 pkt do 77,4 pkt, wobec oczekiwanego spadku do 69,8 pkt.   ● [USA]   Natomiast amerykański wskaźnik NY Empire State (obrazuje koniunkturę gospodarczą w stanie Nowy Jork) wzrósł w tym miesiącu z 3,7 pkt do 17 pkt (wobec prognozowanych 6 pkt). Rysą na tym makro-obrazie był niższy od prognoz wynik produkcji przemysłowej w USA (0,4% r/r w VIII vs prognoza 1%).   ● [FX]   Mimo pozytywnych sygnałów ekonomicznych z niemal wszystkich kontynentów, na rynku walutowym obserwowaliśmy korektę, w wyniku której część poniedziałkowych strat odzyskał dolar (EUR/USD min. 1,1829), zaś część zysków oddał złoty (max. EUR/PLN 4,4575, USD/PLN 3,7669). Obciążeniem dla PLNa i pozostałych walut EM była pesymistyczna prognoza IEA, przewidująca zmniejszenie globalnego popytu na ropę w IV kwartale br. o 600 tys. baryłek dziennie.

 

Przed nami

   ● [FED]   Światła wszystkich ekonomicznych reflektorów są dziś zwrócone na Bank Rezerwy Federalnej (USA). Po dzisiejszym zakończeniu dwudniowego posiedzenia Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (tj. o g. 20:00) poznamy prognozy dla amerykańskiej gospodarki i projekcje stóp FED w kolejnych latach, w tym po raz pierwszy dla 2023 roku. Analitycy uważają, że dominujące przekonanie o pozostaniu inflacji poniżej 2% celu Banku wzmocni oczekiwania na utrzymanie niskich stóp procentowych w Stanach przez dłuższy czas. Taka percepcja będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1915) i sprzyjać jego rywalom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,7300). W przypadku mniej gołębiego przekazu amerykańska waluta odzyska część strat poniesionych w ostatnich tygodniach (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1820), kosztem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,7700).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Wyjściowa pozycja dolara będzie zależała od danych nt. sprzedaży detalicznej w USA. Mediana oczekiwań rynkowych zakłada spadek dynamiki sprzedaży w sierpniu do 1% m/m (z 1,2% m/m w lipcu). Spośród pozostałych wydarzeń zaplanowanych na dziś warto również śledzić publikacje bilansu handlu zagranicznego Eurolandu, wystąpienie członka zarządu ECB Pentti’ego Hakkarainena oraz ogłoszenie amerykańskiego indeksu nastrojów na rynku nieruchomości NAHB.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja