16 wrz Bo obraz makro był zbyt różowy
Posted at 08:44h
in alert
Środa, 2020-09-16, godzina: 08:30
★ ZEW: we wrześniu oczekiwania niemieckich analityków i inwestorów ws. sytuacji ekonomicznej w Niemczech nieoczekiwanie wzrosły.
★ USA: w sierpniu produkcja przemysłowa osiągnęła niższy poziom niż prognozowano.
★ Agencja IEA (OPEC) przewiduje zmniejszenie globalnego popytu na ropę w IV kwartale br.
★ RPP utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie (0,10%).
★ Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w USA oraz decyzja FOMC ws. stóp funduszy federalnych, prognozy ekonomiczne i projekcje stóp FED.
Za nami
Po poniedziałkowej serii optymistycznych informacji ze świata medycyny oraz polityki, wczorajszy dzień przyniósł pozytywne wiadomości makroekonomiczne. ● [ChRL] W Chinach sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu po raz pierwszy w tym roku, a produkcja przemysłowa osiągnęła w tym samym okresie najwyższy poziomu od ośmiu miesięcy (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Zdaniem analityków wczorajsze dane sugerują, że ożywienie gospodarcze w Państwie Środka nabiera tempa. ● [DE] Z kolei w Niemczech wzrosła wiara inwestorów w odbicie gospodarcze za Odrą. Mimo impasu w negocjacjach ws. Brexitu oraz nawrotu wirusa w Europie, indeks Instytutu ZEW podskoczył we wrześniu z 71,5 pkt do 77,4 pkt, wobec oczekiwanego spadku do 69,8 pkt. ● [USA] Natomiast amerykański wskaźnik NY Empire State (obrazuje koniunkturę gospodarczą w stanie Nowy Jork) wzrósł w tym miesiącu z 3,7 pkt do 17 pkt (wobec prognozowanych 6 pkt). Rysą na tym makro-obrazie był niższy od prognoz wynik produkcji przemysłowej w USA (0,4% r/r w VIII vs prognoza 1%). ● [FX] Mimo pozytywnych sygnałów ekonomicznych z niemal wszystkich kontynentów, na rynku walutowym obserwowaliśmy korektę, w wyniku której część poniedziałkowych strat odzyskał dolar (EUR/USD min. 1,1829), zaś część zysków oddał złoty (max. EUR/PLN 4,4575, USD/PLN 3,7669). Obciążeniem dla PLNa i pozostałych walut EM była pesymistyczna prognoza IEA, przewidująca zmniejszenie globalnego popytu na ropę w IV kwartale br. o 600 tys. baryłek dziennie.
Przed nami
● [FED] Światła wszystkich ekonomicznych reflektorów są dziś zwrócone na Bank Rezerwy Federalnej (USA). Po dzisiejszym zakończeniu dwudniowego posiedzenia Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (tj. o g. 20:00) poznamy prognozy dla amerykańskiej gospodarki i projekcje stóp FED w kolejnych latach, w tym po raz pierwszy dla 2023 roku. Analitycy uważają, że dominujące przekonanie o pozostaniu inflacji poniżej 2% celu Banku wzmocni oczekiwania na utrzymanie niskich stóp procentowych w Stanach przez dłuższy czas. Taka percepcja będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1915) i sprzyjać jego rywalom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,7300). W przypadku mniej gołębiego przekazu amerykańska waluta odzyska część strat poniesionych w ostatnich tygodniach (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1820), kosztem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,7700). ● [Pozostałe wydarzenia] Wyjściowa pozycja dolara będzie zależała od danych nt. sprzedaży detalicznej w USA. Mediana oczekiwań rynkowych zakłada spadek dynamiki sprzedaży w sierpniu do 1% m/m (z 1,2% m/m w lipcu). Spośród pozostałych wydarzeń zaplanowanych na dziś warto również śledzić publikacje bilansu handlu zagranicznego Eurolandu, wystąpienie członka zarządu ECB Pentti’ego Hakkarainena oraz ogłoszenie amerykańskiego indeksu nastrojów na rynku nieruchomości NAHB.