Sprzedaż vs zatrudnienie, czyli kto ma większy ból głowy?

Czwartek, 2020-09-03, godzina: 08:40

 

 Niemcy: w lipcu sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie spadła.
 USA: w sierpniu zatrudnienie w sektorze prywatnym (wg ADP) wzrosło dużo mniej niż oczekiwano.
 Gatnar (RPP): od początku 2021 Rada powinna rozważyć stopniową normalizację polityki monetarnej.
 Kalendarz Eko: wskaźniki PMI, ISM dla sektora usług w EZ i USA, sprzedaż detaliczna w Eurolandzie, amerykański raport jobless claims oraz bilans HZ Stanów Zjednoczonych.

 

Za nami
[DE]   Wczorajsza wiadomość o nieoczekiwanym spadku niemieckiej sprzedaży detalicznej w lipcu (-0,9% m/m vs prognoza 0,5%) podkopała nadzieje na silne odbicie największej gospodarki europejskiej w III kwartale. Pod wpływem tej publikacji waluty EU zrobiły kolejny krok w tył, torując dolarowi drogę do dalszego odbicia (EUR/USD min. 1,1794). Paliwem dla amerykańskiej waluty były nadspodziewanie dobre dane z USA nt. zamówień na dobra trwałe w lipcu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [USA]   Skalę korekty ograniczył jednak dużo mniejszy od prognoz wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym w sierpniu (ADP: 428 tys. wobec oczekiwanych 950 tys.). Analitycy wyliczyli, że wciąż brakuje ponad 11 milionów miejsc pracy do szczytu zatrudnienia w lutym.   ● [PL]   Z kolei straty złotego (max. EUR/PLN 4,4216, USD/PLN 3,7480) amortyzowała opinia Eugeniusza Gatnara z RPP, który uważa, że od początku 2021 Rada powinna rozważyć “stopniową normalizację polityki monetarnej” (co oznaczałoby podwyżki stóp NBP).

 

Przed nami
[Kalendarz Eko]   W kontekście wtorkowej zmiany trendu na rynkach walutowych, wywołanej przez publikację indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu, dziś na szczególną uwagę zasługują wskaźniki opisujące koniunkturę w usługach USA i strefy euro. W międzyczasie poznamy jeszcze dane dot. sprzedaży detalicznej w Eurolandzie, amerykański raport Challengera, cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek za oceanem oraz bilans handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych.   ● [Scenariusze]   Kolejna kombinacja lepszych wyników makro z USA i gorszych z Europy będzie zachęcać inwestorów do dalszego odwracania krótkich pozycji w dolarze (punkt wsparcia EUR/USD 1,1790) i długich w EU (punkty oporu EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,7500). W przypadku odwrotnego splotu wydarzeń kurs EUR/USD może znów zbliżyć się do granicy 1,2000, natomiast rynki EUR/PLN i USD/PLN mogłyby zaatakować bariery 4,3800 i 3,6700. Z pola widzenia nie można też tracić nowych informacji z frontu epidemiologicznego.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja