Niskie oprocentowanie na długo, a nawet dłużej

Wtorek, 2020-09-01, godzina: 08:30

 

Dolar ma za sobą najgorszy sierpień od 5 lat.
Clarida (wiceprezes FED): ciasny rynek pracy nie spowoduje podwyżek stóp procentowych w USA.
Niemcy: w sierpniu ceny konsumpcyjne nieoczekiwanie spadły.
Frost (główny negocjator UK ws. Brexitu): jestem gotów odejść od stołu negocjacyjnego.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu EU i USA, inflacja w PL i EZ oraz wystąpienia polityków ECB (Guindosa) i FED (Brainard).

 

Za nami
Koniec miesiąca i zbliżające się publikacje ważnych danych makro w dalszej części tygodnia (indeksy PMI, ISM z EU i USA oraz amerykański raport Departamentu Pracy), spowodowały awersję do otwierania nowych pozycji i zmniejszyły płynność rynku walutowego.   ● [EUR/USD]   Kurs EUR/USD surfował w górę (max. 1,1998) na fali wypowiedzi wiceprezesa FED Richarda Claridy o tym, że ciasny rynek pracy nie spowoduje podwyżek stóp procentowych w USA. Według statystyk amerykańska waluta ma za sobą najgorszy sierpień od 5 lat. Jednak wczorajszą zwyżkę eurodolara ograniczyła wiadomość o niespodziewanym spadku cen konsumpcyjnych w Niemczech (-0,1% m/m w VIII vs prognoza 0%). Do zakupów euro oraz pozostałych walut EU zniechęcały także słowa Davida Frosta, głównego negocjatora Brexitu reprezentującego Zjednoczone Królestwo, o tym, że jest gotów odejść od stołu negocjacyjnego. Z kolei straty zielonej waluty amortyzował wzrost aktywności przemysłowej w Teksasie (indeks Dallas FED wzrósł: z -3 pkt w VII do 8 pkt w VIII).   ● [PLN, CNH]   Na rynku PLN bez większego echa przeszły finalne i spodziewane dane nt. PKB Polski w II kwartale (-8,2% r/r vs prognoza -8,2%), wobec czego złoty podążał za rynkiem bazowym EUR/USD, nieznacznie zyskując do dolara (USD/PLN min. 3,6614) i tracąc do euro (EUR/PLN max. 4,4023). Od rana błyszczy juan (USD/CNH min. 6,8192 tj. najniżej od maja 2019), który jest beneficjentem nadspodziewanej aktywności w chińskim przemyśle (PMI: 53,1 pkt w VIII vs prognoza 52,7 pkt).

 

Przed nami
[PMI, ISM]   Nowy miesiąc standardowo rozpocznie się od publikacji wskaźników wyprzedzających koniunktury w przemyśle. Wstępne wyniki indeksów PMI dla tego sektora w Eurolandzie i w USA pokazały większą aktywność firm amerykańskich.   ● [Scenariusze]   Potwierdzenie tej tendencji przez niższe PMI’e z Hiszpanii, Włoch i Polski oraz wyższy ISM ze Stanów będzie szkodzić walutom spod bandery EU (punkty oporu EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,7100) i sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1905). W przeciwnym wypadku kurs EUR/USD pokona granicę 1,2000, a kursy EUR/PLN i USD/PLN skierują się do punktów wsparcia 4,3800 i 3,6600.   ● [Pozostałe wydarzenia]   W międzyczasie poznamy jeszcze wstępne dane o inflacji w Polsce (CPI) i Eurolandzie (HICP) w sierpniu, a także lipcowy poziom stopy bezrobocia w strefie euro. Warto także śledzić wystąpienia polityków Europejskiego Banku Centralnego (wiceprezesa Luisa de Guindosa) oraz Banku Rezerwy Federalnej (członka zarządu Lael Brainard).

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja