Dolar z renminbi, ręka w rękę

Czwartek, 2020-08-27, godzina: 08:30

 

 USA: w lipcu zamówienia na dobra trwałe wzrosły dużo bardziej niż prognozowano.
 Bloomberg: w tym roku Chińczycy planują kupić rekordowe ilości amerykańskiej soi.
 Chiński juan najdroższy wobec dolara od 7 miesięcy.
 Rosyjski rubel najtańszy w stosunku do amerykańskiej waluty od kwietnia br.
 Kalendarz Eko: wystąpienia w Jackson Hole prezesa FED i głównego ekonomisty ECB, protokół RPP, zrewidowany PKB USA w II kw. oraz amerykański raport jobless claims.

 

Za nami

   ● [USD]   Wczorajszemu oczekiwaniu na dzisiejsze wystąpienie prezesa FED na sympozjum w Jackson Hole towarzyszył wzrost wyceny dolara. Przed tym wydarzeniem pozycję amerykańskiej waluty poprawiły dużo lepsze od oczekiwań dane z USA nt. zamówień na dobra trwałe w lipcu (11,2% vs prognoza 4,3). Pro-dolarowo oddziaływały także doniesienia agencji Bloomberga o tym, że Chińczycy planują w tym roku kupić rekordowe ilości amerykańskiej soi (EUR/USD min. 1,1772).   ● [CNH]   Oprócz zielonej waluty, naturalnym wygranym tych rewelacji był chiński juan (USD/CNH min. 6,8779 tj. najniższej od 7 m-cy). Renminbi odetchnął z ulgą po tym jak transakcja handlowa USA-ChRL przeszła półroczny przegląd na początku tygodnia, a obie strony zasygnalizowały, że są zadowolone z postępów.   ● [PLN, RUB]   Z kolei po przegranej stronie znalazł się wczoraj złoty, który dyskontował wcześniejsze zyski (max. EUR/PLN 4,4243, USD/PLN 3,7464). Jednak jednym z największym przegranych w koszyku EM był rosyjski rubel, który osiągnął najniższą wartość wobec amerykańskiej waluty od kwietnia br (USD/RUB max. 75,9551). Wg analityków czynnikami ryzyka są dla niego zbliżające się wybory prezydenckie w USA, kryzys polityczny na Białorusi (obawy przed interwencją militarną) oraz sprawa domniemanego otrucia Nawalnego (obawy przed unijnymi sankcjami).

 

Przed nami

   ● [Jackson Hole]   Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia i całego tygodnia będzie wystąpienie prezesa FED, które zainauguruje doroczne sympozjum w Jackson Hole. Ze względu na pandemię, w tym roku forum odbywa się w formie wideokonferencji. W przemówieniu Powella inwestorzy będą dopatrywać się wskazówek dotyczących narzędzi jakich Bank zamierza użyć aby nie tylko ograniczyć szkody gospodarcze wywołane koronawirusem, ale także uporać się z problemem niskiej inflacji. Jego słowa będą również analizowane po to by ustalić, co FED może jeszcze zrobić dla amerykańskiej gospodarki, jeśli skłócony Kongres USA nie zaakceptuje pakietu stymulacyjnego. ● [Scenariusze]  Zdaniem analityków mało-gołębi przekaz Powella ośmieli dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,1770), a ultra-gołębia narracja go pogrąży (punkt oporu EUR/USD 1,1850). W pierwszym scenariuszu należy się liczyć z osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,7500), a w drugim z jego umocnieniem (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 3,7000). PLN i przede wszystkim EUR czekają też na dzisiejsze wystąpienie głównego ekonomisty ECB Philipa Lane’a, w którym inwestorzy będą szukać odpowiedzi na pytania, czy i kiedy Bank może zwiększyć swój awaryjny program skupu obligacji.   ● [Makro]   Mimo prymatu polityki monetarnej nie można zapominać o nowych danych makro. Zgodnie z Kalendarzem Eko na dziś zaplanowano publikacje protokołu z ostatniego posiedzenia RPP oraz ogłoszenie zrewidowanego wyniku PKB USA za II kw., jak również cotygodniowego raportu jobless claims.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,4158, USD/PLN 3,7331, GBP/PLN 4,9298, CHF/PLN 4,1098, EUR/USD 1,1827.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja