Walutowy Dzień Świstaka

Środa, 2020-08-19, godzina: 08:30

 

 Kurs EUR/USD najwyżej od maja 2018, a rynek USD/PLN najniżej od września 2018.
 USA: w lipcu liczba pozwoleń i rozpoczętych budów domów wzrosła znacznie bardziej od prognoz.
 Niemcy: wczoraj odnotowano największy od 25 kwietnia dobowy wzrost nowych zachorowań na Covid-19.
 Kalendarz Eko: dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń w Polsce, polskie wskaźniki BWUK i WWUK, inflacja w Eurolandzie oraz protokół FED.

 

Za nami

Wczorajsza sesja na rynku walutowym przebiegała wg scenariusza „Dnia Świstaka”, gdyż obserwowaliśmy dalszy spadek wyceny dolara oraz wzrost notowań euro i złotego.   ● [USD]  Deprecjacji zielonej waluty nie powstrzymały nawet kolejne, bardzo dobre dane z amerykańskiego sektora nieruchomości. W lipcu liczba pozwoleń na budowę domów wydanych w USA wzrosła o 18,8% m/m (1495 tys. vs prognoza 1320 tys.), a rozpoczętych budów o 22,6% m/m (1496 tys. vs prognoza 1240 tys.). Mimo to kurs EUR/USD osiągnął najwyższy pułap od maja 2018 (max. 1,1966), a rynek USD/PLN stopniał do najniższego poziomu od września 2018 (min. 3,6605). Straty dolara mogły być jeszcze większe gdyby nie lepsze, niż zakładano wyniki finansowe detalicznego giganta Walmart’a w II kw, które przywróciły nadzieję w siłę amerykańskiego konsumenta.   ● [EUR/PLN]   O niewielkiej przewadze złotego na rynku EUR/PLN (min. 4,3755 tj. najniżej od 3 czerwca br.) zdecydowała niepokojąca wiadomość zza Odry o najwyższej od 25 kwietnia liczbie nowych zachorowań na Covid-19 w Niemczech (1510 osób).

 

Przed nami

Dzisiejszy dzień zapowiada się bardzo interesująco pod względem publikacji danych makroekonomicznych.   ● [GUS]   Już o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny poinformuje nas o aktualnych nastrojach polskich konsumentów (wskaźniki BWUK i WWUK). Równocześnie zobaczymy ile wyniosło w lipcu przeciętne zatrudnienie oraz wynagrodzenie w naszym kraju. Dobre dane będą wodą na młyn złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3700, USD/PLN 3,6600), a słabe odbiorą mu siłę przebicia (punkty oporu: EUR/PLN 4,4100, USD/PLN 3,7200) . Godzinę później dowiemy się jak w lipcu kształtowały się ceny konsumentów w Eurolandzie. Natomiast po południu ogłoszony zostanie raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany zapasów ropy w USA.   ● [FED]   Finalnym akordem dnia (o g. 20:00) będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. W jego treści inwestorzy będą doszukiwać się wskazówek ws. przyszłej polityki Banku. Analitycy oczekują większej tolerancji w podejściu FEDu do inflacji. W kontekście zmian na rynku USD wskazują na rynek obligacji. Jeśli polityka FED obniży ich rentowność to zielona waluta się osłabi (punkt wsparcia EUR/USD 1,1910) i odwrotnie (punkt oporu 1,1970) .

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja