Dolarowe déjà vu

Wtorek, 2020-08-18, godzina: 08:25

 

 USA: nastroje na rynku nieruchomości (wg NAHB) są najlepsze w historii badania (tj. od 1998).
 GUS: w lipcu inflacja bazowa osiągnęła najwyższy poziom od grudnia 2001.
 Trump: Chiny kupują więcej amerykańskich produktów rolnych niż to wynika z postanowień umowy handlowej.
 Cena bitcoina jest najwyższa od lipca 2019.
 Kalendarz Eko: dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w USA, wideokonferencja OPEC+, kolejna runda rozmów EU-UK ws. warunków Brexitu i wyniki finansowe amerykańskiego Walmart’a.

 

Za nami

Nowy tydzień rozpoczął się na rynku walutowym tak jak się zakończył, czyli od osłabienia dolara i umocnienia złotego.   ● [USD]   Niechęć do zielonej waluty podtrzymała publikacja indeksu NY Empire State (obrazuje koniunkturę gospodarczą w stanie Nowy Jork). Wskaźnik ten spadł w sierpniu z 17,2 pkt do 3,7 pkt (wobec oczekiwanych 17,2 pkt), co wskazuje na spowolnienie sektora wytwórczego. Straty amerykańskiej waluty (EUR/USD max. 1,1897) amortyzowała wiadomość o najlepszych, w historii badania NAHB (tj. od 1998), nastrojach na rynku nieruchomości w USA (indeks osiągnął 78 pkt vs prognoza 73 pkt).   ● [PLN]   Z kolei położenie złotego poprawił najwyższy od grudnia 2001 wynik krajowej inflacji bazowej (bez cen żywności i energii) w lipcu (4,3% r/r vs prognoza 4,2%). Do większych zakupów złotego (min. EUR/PLN 4,3830, USD/PLN 3,6965) i innych walut EU zniechęcała rosnąca liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Hiszpanii, we Francji oraz w Niemczech.  ● [CNH]   W koszyku EM pozytywnie wyróżnił się juan (USD/CNH min. 6,9244), któremu pomogły słowa Trumpa o tym, że Chiny kupują więcej amerykańskich produktów rolnych niż wynika z postanowień umowy handlowej. Mimo to administracja USA ogłosiła wczoraj rozszerzenie sankcji wobec chińskiego Huawei’a, które mają na celu ograniczyć firmie dostęp do rynku chipów.   ● [Bitcoin]   Wczorajszą sesję równie dobrze będą wspominać posiadacze bitcoinów, których cena wzrosła do najwyższego pułapu od lipca 2019 (max. 12 441 USD). Zdaniem analityków popyt na kryptowalutę napędza ultra-luźna polityka monetarna największych banków centralnych na świecie (niskie stopy w połączeniu z QE). Z racji ograniczonej podaży inwestorzy postrzegają BTC jako zabezpieczenie przed inflacją.

 

Przed nami

   ● [Makro]   Dziś zobaczymy jak sobie radzi amerykański sektor nieruchomości. Źródłem informacji na ten temat będą dane dot. pozwoleń i rozpoczętych budów domów za oceanem w lipcu. Analitycy oczekują ich wzrostu (w stosunku do poprzedniego miesiąca). Realizacja tych prognoz może podbudować osłabionego dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,1815), kosztem euro czy złotego, będących ostatnio na fali (punkty oporu: EUR/PLN 4,4200, USD/PLN 3,7400). W przypadku negatywnej niespodzianki należy się liczyć z kontynuacją trendu spadkowego zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD 1,1915), na czym znów będą mogli skorzystać jej rywale z G10 i EM (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3800, USD/PLN 3,6900).   ● [OPEC]   Gracze z rynków wschodzących (oraz paliwowych) czekają także na konkluzje z dzisiejszej wideokonferencji komitetu monitoringu OPEC+, który oceni realizację planów ograniczenia wydobycia ropy.   ● [Mikro]   Z punktu widzenia inwestorów z rynku USD oraz Wall Street warto także śledzić ogłoszenie wyniku finansowego detalicznego giganta Walmart’a za II kwartał.   ● [Brexit]   Z kolei uczestnicy rynku GBP będą z niepokojem nasłuchiwać wiadomości z rozpoczynającej się dziś kolejnej rundy rozmów UK z EU ws. warunków Brexitu.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja