Polskie obroty nakręcają złotego

Piątek, 2020-08-14, godzina: 08:35

 

★USA: liczba nowych wniosków o zasiłek po raz pierwszy od marca nie przekroczyła miliona.
★ GUS: w czerwcu odnotowano rekordowe nadwyżki Polski w obrotach bieżących i handlowych z zagranicą.
★ Rynek naftowy: IEA przewiduje zmniejszenie globalnego popytu na ropę w tym i przyszłym roku.
★ Chiny: w lipcu sprzedaż detaliczna spadła siódmy miesiąc z rzędu.
★ Kalendarz Eko: PKB Polski w II kw., sprzedaż i produkcja w USA, amerykański indeks Uniwersytetu Michigan oraz sobotnia wideo-konferencja Lighthizer-Liu.

 

Za nami

   ●Czwartkowa sesja przyniosła kontynuację trendu spadkowego dolara oraz dalsze umocnienie złotego. ● [USD] Kurs EUR/USD osiągnął najwyższy poziom od 6 dni (max. 1,1864), ignorując informację o tym, że w poprzednim tygodniu w USA liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, po raz pierwszy od początku pandemii, nie przekroczyła miliona (963 tys. vs prognoza 1,14 mln). Zielonej walucie nie pomogła też wiadomość o spadku ilości osób kontynuujących pobieranie zapomogi do najniższego poziomu od początku kwietnia br. (15,49 mln). ● [PLN] Z kolei dobre nastawienie do złotego (min. EUR/PLN 4,3934, USD/PLN 3,7067) podtrzymały dane GUS nt. bilansu płatniczego, które pokazały rekordowe nadwyżki w obrotach na rachunku bieżącym (+2842 mln EUR) oraz na saldzie towarowym w czerwcu (+2666 mln EUR).   ● [Ropa, obligacje]   Zyski PLNa i pozostałych walut spod znaku EM ograniczyła pesymistyczna prognoza IEA, przewidująca zmniejszenie globalnego popytu na ropę w tym i przyszłym roku o 8,1 mln baryłek dziennie. Już po zamknięciu sesji europejskiej położenie zielonej waluty poprawił wzrost rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie max. 0,722% tj. najwyżej od czerwca).   ● [ChRL]   Podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej straty dolara i zyski walut EM zmniejszyły gorsze od prognoz dane z Chin. W lipcu sprzedaż detaliczna spadła siódmy miesiąc z rzędu, a produkcja przemysłowa wzrosła mniej niż oczekiwano (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).

 

Przed nami
[PLN]   Dziś poznamy rozmiar szkód wyrządzonych przez koronawirusa polskiej gospodarce w II kw. Źródłem informacji w tej sprawie będą dane GUS nt. PKB za okres kwiecień-czerwiec br. Analitycy spodziewają się, że krajowa gospodarka skurczyła się w tym czasie o 8,6% r/r. Większy spadek może spowodować odwrót od złotego (punkty oporu: EUR/PLN 4,4200, USD/PLN 3,7700), a mniejsze tąpnięcie doda mu paliwa do dalszych wzrostów (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3900, USD/PLN 3,7000).   ● [USD]   Na rynkach globalnych największą uwagę przyciągają popołudniowe dane z USA o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz o nastrojach konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan). Wyniki lepsze od prognoz mogą podreperować wizerunek dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1790), a słabsze go pogorszą (punkt oporu EUR/USD: 1,1870).   ● [USA-ChRL]   Zakres zmian na rynku USD (jak również w EM) może być ograniczony oczekiwaniem na konkluzje z jutrzejszej wideo-konferencji handlowego pełnomocnika Stanów Zjednoczonych Roberta Lighthizera z wicepremierem Chin Liu He. Politycy zweryfikują realizację postanowień pierwszej fazy umowy handlowej zawartej między dwoma krajami na początku roku.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja