Kongresmeni się rozjechali, a Trump wypisał czek

Poniedziałek, 2020-08-10, godzina: 08:35

 

Rynek pracy USA: w lipcu odnotowano większy od prognoz wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz nadspodziewany spadek stopy bezrobocia.
★ Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, przedłużające pomoc finansową dla bezrobotnych w wysokości 400 USD tygodniowo.
 Koronawirus w Polsce: 51 791 osób zarażonych, 1 807 ofiar śmiertelnych.
★ Kalendarz Eko: indeks Sentix z Eurolandu.

 

Za nami

   ●[Raport DP]   Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy [wbrew obawom] nie wykazały żadnych oznak dalszego pogorszenia sytuacji, wynikającego z narastającej fali zachorowań na koronawirusa w USA. Według raportu Departamentu Pracy zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w lipcu o 1,76 mln (wobec oczekiwanych 1,58 mln), a stopa bezrobocia spadła w tym czasie do 10,2% (z 11,1% przy prognozie 10,5%).   ● [FX]   Nadspodziewane dobre wyniki podbudowały dolara, kosztem jego rywali z G10 (EUR/USD min. 1,1755) i EM, włączając złotego (max. EUR/PLN 4,4154, USD/PLN 3,7531).   ● [Kongresmeni vs Trump]   Zyski zielonej waluty ograniczał impas w negocjacjach w Kongresie Stanów Zjednoczonych ws. kolejnego programu fiskalnego. Zdaniem analityków lepsze dane z rynku pracy paradoksalnie zmniejszają szanse porozumienia pomiędzy Demokratami a Republikanami ws. przedłużenia dodatku do zasiłku dla osób bezrobotnych. W sobotę sprawy w swoje ręce wziął prezydent Trump, który podpisał rozporządzenie wykonawcze, wydłużające pomoc finansową dla osób bez pracy w wysokości 400 USD tygodniowo.   ● [Chiny]   Dziś pozycję walut rynków wschodzących poprawiają lepsze od prognoz dane z Chin o inflacji (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).

 

Przed nami
● [Sentix, scenariusze]   Dziś poznamy indeks Sentix, który poinformuje nas o aktualnych nastrojach i poziomie zaufania wśród inwestorów europejskich. Wobec unijnego dealu ws. korona-funduszu oraz optymistycznych sygnałów z europejskiej gospodarki, rynek spodziewa się poprawy klimatu inwestycyjnego w Eurolandzie. Materializacja tych prognoz będzie zachęcać do wznowienia zakupów euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1890) oraz znaków płatniczych z regionu CEE (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3900, USD/PLN 3,6800). W przypadku wyniku poniżej -18,2 pkt waluty EU mogą znaleźć się w odwrocie (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1755; punkty oporu: EUR/PLN 4,4300, USD/PLN 3,7600).   ● [Eko-tydzień]   Z punktu widzenia graczy z rynku PLN najważniejszym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia będzie piątkowe ogłoszenie wstępnych danych nt. PKB Polski w II kw., które pokażą rozmiar szkód wyrządzonych krajowej gospodarce przez koronawirusa. Nie zabraknie także ważnych publikacji makroekonomicznych z Eurolandu i USA. Już jutro poznamy sierpniową wartość indeksu ZEW z Niemiec, w środę czerwcowe dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. Również w środę ogłoszony zostanie lipcowy wynik amerykańskiej inflacji CPI, zaś w piątek rezultaty sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.   ● [Geo-tydzień]   Rynki pozostaną wyczulone na wiadomości dot. koronawirusa oraz wzajemnych relacji USA i Chin. W najbliższą sobotę (15 sierpnia) reprezentant handlowy Stanów Zjednoczonych Robert Lighthizer i wicepremier ChRL Liu He ocenią postępy w zakresie realizacji postanowień wstępnej umowy handlowej, zawartej między dwoma krajami na początku roku.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,4113, USD/PLN 3,7483, GBP/PLN 4,8910, CHF/PLN 4,0985, EUR/USD 1,1769.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja