USA – Niemcy: remis ze wskazaniem

Piątek, 2020-07-31, godzina: 08:35

 

★Rekordowe spadki PKB Niemiec i Stanów Zjednoczonych w II kw.
Trump zasugerował możliwość opóźnienia wyborów prezydenckich w USA.
Koronawirus w Polsce: wczoraj zaraportowano rekordowy dzienny wzrost nowych zachorowań na Covid-19 (615).
Kalendarz Eko: inflacja z PL (CPI), EZ (HICP) i USA (PCE core), PKB EZ w II kw. oraz amerykańskie indeksy: Chicago PMI, Uniwersytet Michigan.

 

Za nami
[Makro]   Wczorajsze publikacje danych o PKB Niemiec i USA pokazały że obie gospodarki mają dużo do odrobienia. Według Destatis (niemiecki urząd statystyczny) największa gospodarka EU skurczyła się w II kw. o rekordowe 10,1% k/k (wobec oczekiwanych -9,0% k/k). W analogicznym okresie produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych spadł o 32,9% p.a. (wobec prognozowanych -34,1% p.a.). W tym miejscu warto zauważyć, że Amerykanie podają ww. dane w ujęciu zannualizowanym. PKB USA obliczony wg europejskiej metodologii spadł w ujęciu kwartalnym o 9,5%. Dodatkowym makro-zmartwieniem był: w Niemczech najniższy od 2016 wynik inflacji CPI (-0,1% r/r vs prognoza 0,2% r/r), a w Stanach drugi z rzędu tygodniowy wzrost (t/t) nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (z 1,422 mln do 1,434 mln, przy prognozie 1,450 mln).   ● [FX]   Wobec remisowych informacji makroekonomicznych szalę FX na niekorzyść dolara przechylił Trump, który zasugerował możliwość opóźnienia listopadowych wyborów prezydenckich w USA (EUR/USD max. 1,1905 – najwyżej od maja 2018, USD/PLN min. 3,7026 – najniżej od października 2018). Zdaniem analityków każda forma niepewności w Stanach, czy to ekonomiczna czy polityczna, daje pretekst do sprzedaży zielonej waluty. Na rynku EUR/PLN rozczarowujące dane z Niemiec równoważył dobowy rekord (615) nowych zachorowań na Covid-19 w naszym kraju (min. 3,9988 – max. 4,4181).

 

Przed nami
Lipiec zakończy się na rynkach finansowych mocnym akcentem. O godzinie 10:00 GUS ogłosi wstępną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu. Analitycy spodziewają się spadku z 3,3% r/r w VI do 3,1% r/r w VII.   ● [PLN]   Realizacja tej prognozy lub niższy wynik może sprowokować głębszą korektę złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4200, USD/PLN: 3,7800). Natomiast wyższy rezultat będzie przemawiać za dalszym umocnieniem polskiej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3900, USD/PLN: 3,7000).   ● [EUR/USD]   W tym samym czasie włoski urząd statystyczny poda wstępne dane nt. “wzrostu” gospodarczego na Półwyspie Apenińskim w II kw. Godzinę później poznamy analogiczne dane (tzn. PKB za II kw. oraz inflację) dla całej strefy euro. W drugiej części dnia będziemy się emocjonować publikacjami z gospodarki amerykańskiej. Największe zainteresowanie budzi wskaźnik PCE core, który jest miarą inflacji bacznie obserwowaną przez Bank Rezerwy Federalnej. Warto także śledzić ogłoszenie indeksów Chicago PMI i Uniwersytetu Michigan (finalny). Lepsze dane z Eurolandu skierują rynek EUR/USD w stronę kolejnego punktu oporu (1,1940), a wygrana USA poniesie go w stronę punktu wsparcia 1,1820.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja