Europejska passa trwa

Piątek, 2020-07-24, godzina: 08:35

 

Polska: stopa bezrobocia wzrosła w czerwcu mniej od oczekiwań analityków.
W USA zanotowano pierwszy od marca wzrost nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (w stosunku do przedniego tygodnia).
Chiny nakazały Stanom Zjednoczonym zamknięcie konsulatu w Chengdu.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz dane o sprzedaży nowych domów w Stanach.

 

 

Za nami

● [PLN]   W czwartek złoty zaliczył piątą wzrostową sesję z rzędu. Dobre nastawienie do naszej waluty (min. EUR/PLN 4,4007, USD/PLN 3,7859) podtrzymała wiadomość o mniejszym, niż zakładano wzroście stopy bezrobocia w Polsce (z 6% w maju do 6,1% w czerwcu, wobec oczekiwanej 6,2%). Za dobrą monetę dla PLNa (oraz EUR) inwestorzy wzięli także wskaźnik niemieckiego Instytut Badania Opinii i Rynku Gfk, który pokazał poprawę zaufania konsumentów za Odrą w lipcu (-0,3 vs prognoza -4,8 pkt).   ● [USD]   Z kolei konkurencyjnego dolara zdeprymował (EUR/USD max. 1,1627) pierwszy od marca wzrost (t/t) nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (z 1,30 mln do 1,41 mln, przy prognozie 1,30 mln). Zdaniem analityków wczorajsze dane zwiększyły obawy, że z powodu ekspansji koronawirusa w Stanach, gospodarka amerykańska będzie osiągać gorsze wyniki od innych krajów rozwiniętych. Według statystyk agencji Reutersa, średnio co godzinę przybywa w USA ponad 2600 nowych chorych na Covid-19. Jest to najwyższy współczynnik na świecie. Dolarowi nie pomaga również wzrost napięcia dyplomatycznego na linii Waszyngton-Pekin. W odpowiedzi na amerykański nakaz zamknięcia chińskiego konsulatu w Houston, dziś rano Chiny zażądały zamknięcia konsulatu USA w Chengdu.

 

Przed nami
● [PMI]   Dziś uwaga inwestorów skupi się całkowicie na wstępnych wynikach indeksów PMI, które zasygnalizują tempo odbicia gospodarczego w sektorach przemysłu oraz usług w Eurolandzie i USA. Oczekiwania rynku są dość optymistyczne. Analitycy spodziewają się, że niemal wszystkie wskaźniki przekroczą granicę 50 pkt., która oddziela regres od rozwoju.   ● [Scenariusze]   Realizacja tych prognoz przywróci dobre nastroje inwestycyjne, co zwiększy popyt na waluty rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 3,7800) oraz podaż bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1630). Natomiast PMI’e poniżej 50 pkt. przyniosą wzrost wątpliwości i odwrotną reakcję rynku walutowego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 3,8300; punkt wsparcia EUR/USD 1,1540). Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś poznamy jeszcze dane o sprzedaży nowych domów w USA w lipcu.   ●[Wirus]   Rynki pozostaną wyczulone na wiadomości nt. sytuacji epidemiologicznej. Języczkiem u wagi jest także rozwój dyplomatycznego sporu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Dziś mija oficjalny termin jaki dali Amerykanie Chińczykom na zamknięcie konsulatu w Houston.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,4120, USD/PLN 3,7989, GBP/PLN 4,8398, CHF/PLN 4,1102, EUR/USD 1,1614.

 

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja