NBP ograniczy złotego

Piątek, 2020-07-17, godzina: 08:35

 

Protokół RPP: polityka pieniężna NBP powinna ograniczać ryzyko aprecjacji złotego wobec głównych walut.
USA: sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu bardziej od prognoz.
GUS: inflacja bazowa osiągnęła w czerwcu najwyższy poziom od grudnia 2001.
Kalendarz Eko: szczyt EU, dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń w PL, inflacja w EZ, pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan.

 

Za nami

●Wczorajsza publikacja słabych danych o konsumpcji w Chinach oraz pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna w USA podważyły wiarę inwestorów w szybkie ożywienie światowej gospodarki po korona-kryzysie. ● [Chiny] Mimo wyższego od prognoz PKB Chin w II kw. nieoczekiwany spadek sprzedaży detalicznej za Wielkim Murem został odebrany jako zapowiedź problemów dla firm w innych częściach globu. ● [USA] Uczestnicy rynków finansowych obawiają się także, że rekordowy przyrost nowych zachorowań na Covid-19 w Stanach Zjednoczonych (ponad 67 tys.) może zatrzymać gospodarczą regenerację za Atlantykiem. Opublikowany wczoraj raport jobless claims pokazał, że w ubiegłym tygodniu pracę straciło kolejne 1,3 mln osób (wobec oczekiwanych 1,25 mln), co zdaniem analityków sygnalizuje spowolnienie odbicia na amerykańskim rynku pracy.   ● [FX]   Efektem tych wydarzeń był wzrost wartości bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,1370) oraz spadek notowań walut rynków wchodzących, wliczając złotego (max. EUR/PLN 4,4936, USD/PLN 3,9461). Lokalnym obciążeniem dla PLNa był protokół z ostatniego posiedzenia RPP, w którym znalazł się zapis, że „polityka pieniężna NBP powinna ograniczać ryzyko aprecjacji złotego wobec głównych walut”. Nastroje inwestycyjne tylko na chwilę poprawił wyższy od oczekiwań wynik amerykańskiej sprzedaży detalicznej w czerwcu (7,5% m/m vs prognoza 5%). Natomiast pozycji naszej waluty bronił najwyższy od grudnia 2001 wynik polskiej inflacji bazowej CPI w czerwcu (4,1% r/r bez cen żywności i energii).

 

Przed nami

   ● [Szczyt EU]   Radary inwestorów będą dziś nastawione na informacje z Brukseli, gdzie rozpoczyna się dwudniowy szczyt EU, podczas którego przywódcy państw członkowskich będą dyskutować nt. budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszu na odbudowę gospodarki o wartości 750 mld EUR. Od początku ogłoszenia tej inicjatywy trwa spór pomiędzy oszczędnymi krajami z północy a zadłużonym południem o wielkość funduszu i warunki na jakich miałyby być wypłacane pieniądze oraz proporcje między grantami i pożyczkami.   ● [Scenariusze]   Brak wypracowania wspólnego stanowiska przez przywódców unijnych przyniesie osłabienie walut EU (punkt wsparcia EUR/USD : 1,1370, punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,9500). Natomiast osiągnięcie porozumienia zbliżonego do oryginalnej propozycji stanie się paliwem rakietowym dla euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1460) i walut regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,9000). Zdaniem analityków Reutersa, kurs EUR/USD może w tym scenariuszu pokonać granicę 1,1500.   ● [Makro]   Nie można także zapomnieć o nowych danych makro. O godzinie 10:00 GUS opublikuje równocześnie raport o inflacji oraz dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń. Godzinę później poznamy czerwcowy wynik inflacji HICP w strefie euro. Z kolei po południu amerykańska administracja poinformuje nas o liczbie pozwoleń i rozpoczętych budów domów w czerwcu, a Uniwersytetu Michigan ogłosi wskaźnik, który obrazuje nastroje konsumentów w USA.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,4794, USD/PLN 3,9350, GBP/PLN 4,9370, CHF/PLN 4,1645, EUR/USD 1,1383.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja