Chiny: chwiejnie ale do przodu

Czwartek, 2020-07-16, godzina: 08:35

 

★ USA: produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu najbardziej od 1959 roku.
★ Indeks NY Empire State osiągnął w lipcu najwyższy wynik od listopada 2018.
Chińska gospodarka urosła w II kw. bardziej od prognoz, ale sprzedaż detaliczna niespodziewanie spadła w czerwcu.
Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. stóp procentowych, sprzedaż detaliczna w USA, amerykański raport jobless claims oraz indeks FED z Filadelfii.

 

Za nami

[Szczepionka] Optymizm panujący na rynkach finansowych podtrzymały wczoraj nowe informacje o postępach w badaniach nad korona-szczepionką. Po tym jak we wtorek wieczorem Moderna podała, że wszyscy testowi pacjenci jej szczepionki wytworzyli neutralizujące przeciwciała, w środę nadeszły pozytywne informacje nt. wakcyny z Oxfordu. Wg przecieków prasowych brytyjska szczepionka obok przeciwciał generuje także komórki -T, co zdaniem ekspertów daje podwójnie pozytywny efekt. ● [Makro] Dobre nastroje inwestycyjne inspirowała także wiadomość o największym od 1959 roku wzroście amerykańskiej produkcji przemysłowej w czerwcu (5,4% vs prognoza 4,4%). Ponadto indeks NY Empire State pokazał w lipcu najwyższą od listopada 2018 aktywność w sektorze produkcyjnym w stanie Nowy Jork (17,2 pkt vs prognoza 9,25 pkt). Dodatkowym źródłem optymizmu były lepsze od przewidywań wyniki finansowe banku Goldman Sachs w II kw.   ● [FX]   W tych okolicznościach nie może dziwić, że bezpieczny dolar znalazł się w opałach (EUR/USD max. 1,1452 tj. najwyżej od 9 marca), a górę wzięły bardziej ryzykowne waluty spod znaku EM, w tym złoty (min. EUR/PLN 4,4672, USD/PLN 3,9028).   ● [OPEC, ChRL-USA cd.]   Zapał inwestorów do nowych zakupów walut z rynków wschodzących ograniczyła decyzja OPEC+ o zmniejszeniu cięć produkcji do 7,7 milionów baryłek dziennie, w porównaniu z rekordową obniżką o 9,7 mln b/d w okresie od maja do czerwca br. Zyski PLNa & EM uszczupliła także zapowiedź chińskiego MSZ dot. sankcji odwetowych na USA za „poważną ingerencję w sprawy Hongkongu i wewnętrzne sprawy Chin”. Ostatecznie po korekcie rynek walutowy zamknął się wczoraj w Nowym Jorku (o g. 22:00) na poziomie EUR/USD 1,1409, EUR/PLN 4,4771, USD/PLN 3,9240.

 

Przed nami
[Chiny]   W pierwszych godzinach dzisiejszej sesji nastroje inwestycyjne mogą kształtować poranne dane z Chin. Większa niż zakładano dynamika odbicia PKB w II kw. (3,2% r/r vs prognoza 2,5 r/r) wskazuje, że chińska gospodarka wróciła na ścieżkę wzrostu, co powinno sprzyjać juanowi & EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 3,9000) i szkodzić bezpiecznemu dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,1460). Makro-niepokój wzbudziła jednak informacja o niespodziewanym spadku chińskiej sprzedaży detalicznej w czerwcu (-1,8% r/r vs prognoza 0,4%), który pokazuje, że ożywienie gospodarcze za Wielkim Murem jest chwiejne (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 3,9700; punkt wsparcia EUR/USD: 1,1320).   ● [ECB]   W drugiej części dnia poznamy jeszcze decyzje ECB ws. stóp procentowych. Po czerwcowej decyzji Rady o zwiększeniu i wydłużeniu Pandemicznego Programu Zakupów Aktywów (PEPP), analitycy nie spodziewają się żadnych zmian w polityce monetarnej ECB na dzisiejszym posiedzeniu.   ● [USA]   Zdecydowanie więcej emocji budzą publikacje makro zza Atlantyku. O godzinie 14:30, równocześnie ogłoszone zostaną dane o sprzedaży detalicznej w czerwcu, liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu oraz o aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim USA w lipcu (indeks Fed z Filadelfii).   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,4849, USD/PLN 3,9334, GBP/PLN 4,9341, CHF/PLN 4,1620, EUR/USD 1,1403.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja