USA i Chiny wrzucają wyższy bieg

Piątek, 2020-07-03, godzina: 08:35

 

Rynek pracy USA: rekordowy wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz większy od oczekiwań spadek stopy bezrobocia w czerwcu.
Koronawirus: Stany Zjednoczony zaraportowały największy dobowy wzrost nowych zachorowań od początku epidemii (prawie 55 tys.).
Chiny: aktywność w sektorze usług osiągnęła w czerwcu najwyższy poziom od kwietnia 2010 (PMI: 58,4 pkt vs prognoza 53,8).
Kalendarz Eko: indeksy PMI dla sektora usług w krajach europejskich.

 

Za nami

   ● [Raport DP]   Wczorajsza publikacja dużo lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy wskazuje, że największa gospodarka świata budzi się z hibernacji. Czerwcowy raport Departamentu Pracy USA pokazał rekordowy wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (4,8 mln vs prognoza 3 mln) oraz nadspodziewanie duży spadek stopy bezrobocia (do 11,3% vs prognoza 12,3%).   ● [USD]   Podobnie jak to było w przypadku publikacji majowego raportu DP, dobre dane zostały ostatecznie odczytane przez inwestorów  na korzyść dolara (EUR/USD min. 1,1223). Analitycy obawiają się jednak, że bieżący wzrost nowych zakażeń koronawirusem może stanąć na drodze ożywienia. Uznany ekonomista agencji Reutersa Jamie McGeever uważa, że odzyskanie pozostałych miejsc pracy utraconych w czasie pandemii będzie procesem długotrwałym, a wiele z nich przepadło na zawsze.  ● [PLN]   Aprecjacja zielonej waluty nie wykluczyła umocnienia złotego (min. EUR/PLN 4,4563, USD/PLN 3,9489), który odzyskał część strat poniesionych w środę. Zakres korekty PLNa ograniczył news, że rozpoczęcie kolejnej fazy badań Moderny nad szczepionką na koronawirusa zostanie opóźnione o kilka tygodni.

 

Przed nami

[PMI]   Dziś zobaczymy jak radzi sobie sektor usług w Hiszpanii oraz Włoszech, czyli w dwóch najbardziej dotkniętych przez pandemię koronawirusa krajach strefy euro. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam nowe wyniki indeksów PMI. Niepełne dane z Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu z 23-06 wskazały na poprawiającą się sytuację przedsiębiorców w tym sektorze.   ● [Scenariusze]   Powtórzenie tych wyników na Półwyspie Apenińskim i na Półwyspie Iberyjskim zwiększy nadzieje na szybką odbudowę europejskiej gospodarki, co może przełożyć się na wzrost wyceny euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1310) oraz walut regionu CEE, włączając złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,9400). W przypadku odnotowania wartości PMI’ów niższych od prognoz należy się liczyć ze spadkiem notowań walut europejskich (punkt wsparcia EUR/USD 1,1220; punkty oporu EUR/PLN: 4,4900, USD/PLN: 3,9900). Ze względu na dzisiejszą nieobecność inwestorów amerykańskich, świętujących Dzień Niepodległości, po południu można się spodziewać mniejszej aktywności rynku walutowego i niskiej zmienności kursów. Weekendowy nastrój mogą zmącić raporty pokazujące rekordowo wysoką liczbę nowych zachorowań na Covid-19 w USA. Wczoraj szokujące dane napłynęły ze stanu Floryda (USA), gdzie wykryto ponad 10 tys. nowych zakażeń. W efekcie całe Stany Zjednoczone zaraportowały największy dobowy wzrost nowych przypadków SARS-CoV-2 od początku epidemii (prawie 55 tys.).   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,4622, USD/PLN 3,9711, GBP/PLN 4,9533, CHF/PLN 4,1973, EUR/USD 1,1237.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja