Złoty przechodzi do drugiej rundy

Poniedziałek, 2020-06-29, godzina: 08:45

 

I tura wyborów prezydenckich w Polsce (dane PKW z 87,16% obwodów): Andrzej Duda – 45,24%, Rafał Trzaskowski – 28,92%, Szymon Hołownia – 13,69%, Krzysztof Bosak – 6,79%.
Polska gospodarka wg BIEC: pierwszy pandemiczny szok już minął.
Prezes ECB: ożywienie gospodarcze po pandemii będzie raczej powolne.
USA: w maju wydatki konsumpcyjne wzrosły najbardziej w historii badania (tj. od 1959).
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce EZ, inflacja CPI w DE oraz amerykański indeks FED dla okręgu przemysłowego Dallas.

 

Za nami

[BIEC]   Piątkowa publikacja krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC ugruntowała przekonanie inwestorów, że polska gospodarka najgorsze ma już za sobą. W czerwcu indeks WWK wzrósł do 144,3 pkt (z 135 pkt w maju). W raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych napisano, że „pierwszy pandemiczny szok już minął, jednak do odrobienia strat i wejścia na ścieżkę rozwoju sprzed lockdownu potrzeba jeszcze wiele [czasu]”.   ● [Wirus]   Optymistyczne dane z krajowego podwórka pomogły złotemu choć na chwilę zapomnieć o pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej na świecie. Rekordowy wzrost nowych przypadków w USA zwiększył wątpliwości ws. oczekiwanego V-odbicia największej gospodarki świata. Z kolei w strefie euro wiarę w V-scenariusz zmniejszyła prezes ECB. Christine Lagarde powiedziała w piątek, że ożywienie gospodarcze po pandemii koronawirusa będzie raczej powolne i doprowadzi do trwałych zmian strukturalnych w niektórych częściach gospodarki.   ● [FX]   Ostatecznie piątkowa sesja zakończyła się na niewielkim minusie zarówno dla dolara (EUR/USD max. 1,1259), jak również dla jego wschodzących konkurentów, w tym złotego (max. EUR/PLN 4,4752, USD/PLN 3,9912). Jednak straty EM ograniczył największy w historii badania (tj. od 1959 roku) wzrost wydatków konsumpcyjnych Amerykanów (8,2% m/m w maju), które stanowią ponad 2/3 aktywności gospodarczej w USA.

 

Przed nami

   ●[KE]   Dziś dowiemy się jak po zniesieniu większości korona-ograniczeń kształtują się nastroje w gospodarce Eurolandu. Źródłem informacji w tej sprawie będą dane Komisji Europejskiej, która o godzinie 11:00 opublikuje czerwcowe wartości indeksów, prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro. Prognozowana poprawa perspektyw ekonomicznych Eurolandu będzie sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1260) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 3,9500), a ew. pogorszenie koniunktury gospodarczej im zaszkodzi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1190; punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,0000).   ● [Wybory PL]   Gracze z rynku PLN czekają także na ostateczne wyniki wczorajszych wyborów prezydenckich. Dane z 23734 na 27230 (87,16%) obwodów do głosowania wskazują, że do II tury awansowali Andrzej Duda (45,24% głosów) i Rafał Trzaskowski (28,92%). Utrzymanie tych proporcji będzie neutralne dla złotego.   ● [DE, USA]   W drugiej części sesji poznamy wstępne dane o niemieckiej inflacji CPI w czerwcu oraz zobaczymy jak radzi sobie sektor przemysłu w rejonie Dallas. Wskaźnik FEDu z tego okręgu nabiera dodatkowego znaczenia w związku z nawrotem wirusa w Teksasie.   ● [Eko tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to największe emocje budzą publikacje finalnych wyników indeksów PMI, ISM dla EU i USA oraz ogłoszenie raportu amerykańskiego Departamentu Pracy. W międzyczasie trzeba będzie obowiązkowo śledzić raporty epidemiologiczne.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,4657, USD/PLN 3,9651, GBP/PLN 4,9092, CHF/PLN 4,1908, EUR/USD 1,1258.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja