Przeciąganie złotego na północną stronę ulicy Świętokrzyskiej

Piątek, 2020-06-19, godzina: 08:55

 

Minister finansów RP: kurs złotego jest za słaby.
★ Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom: nowe ognisko koronawirusa w Pekinie zostało opanowane.
USA: w czerwcu aktywność produkcyjna w regionie środkowo-atlantyckim wzrosła niespodziewanie wysoko.
Trump: Chiny mogły celowo rozprzestrzenić koronawirusa aby zniszczyć inne gospodarki.
Kalendarz Eko: szczyt EU ws. programu odbudowy gospodarki, produkcja przemysłowa w PL oraz wystąpienia polityków FED (Rosengrena, Quarlesa, Powella i Mester).

 

Za nami

W czwartek zagrały czynniki przemawiające na korzyść złotego.   ● [Krajowe]   Jednym z nich był wskaźnik WWUK, który pokazał poprawę nastrojów polskich konsumentów w czerwcu (indeks wzrósł z -37,3 pkt w V do -23,9 pkt). Na polską walutę ożywczo podziałała również wypowiedź ministra finansów RP Tadeusza Kościńskiego, który uważa, że obecny kurs złotego jest „troszeczkę za słaby”.   ● [Globalne]  Z kolei wsparciem dla walut spod znaku EM, do których należy PLN (min. EUR/PLN 4,4421, USD/PLN 3,9521), był komunikat Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, w którym poinformowano o opanowaniu nowego ogniska koronawirusa w Pekinie. Dodatkowym źródłem globalnego optymizmu była wiadomość o zaskakującym wzroście aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim USA. Opisujący ją indeks, przygotowywany przez oddział FED z Filadelfii, wzrósł w czerwcu o rekordowe 70,6 pkt (z -43,1 pkt w maju do 27,pkt, wobec oczekiwanych -25 pkt).   ● [Ograniczenia]   Makro-zmartwieniem w Stanach stała się wyższa od oczekiwań ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (1,51 mln vs prognoza 1,28 mln). Na dodatek liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku utrzymała się powyżej 20 mln (20,5 mln), wobec oczekiwanego spadku do 19,9 mln. W Polsce makro-niepokój wzbudził większy niż zakładano spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w maju (-3,2% vs prognoza -2,6%), który wg analityków ING sugeruje wolniejsze tempo odbudowy krajowej gospodarki po pandemii.   ● [GBP]   Wśród walut G10 negatywnie wyróżnił się funt, który znalazł się w odwrocie po opublikowaniu komunikatu z zakończonego posiedzenia Banku Anglii, w którym podano, że “tempo zakupu aktywów spowolni”. Reakcję inwestorów uzasadniały opinie analityków ostrzegające przed mniejszym luzowaniem ilościowym, które w obecnych czasach może oznaczać, że dana gospodarka będzie dłużej się regenerować. Zniżkujący kurs GBP/USD (min. 1,2409) zepchnął eurodolara do min. 1,1185. Zielonej walucie pomógł jej status bezpiecznej waluty, który zadziałał jak magnes po słowach Trumpa o tym, że Chiny mogły celowo rozprzestrzenić koronawirusa aby zniszczyć inne gospodarki.

 

Przed nami

[EU]   Dziś odbędzie się szczyt Unii Europejskiej, na którym omawiany będzie projekt Komisji Europejskiej dot. utworzenia funduszu odbudowy gospodarki o wartości 750 mld EUR. Kanclerz Niemiec Angela Merkel spodziewa się, że EU przyjmie założenia w lipcu. Na tej podstawie analitycy uważają, że w nadchodzących tygodniach unijnych polityków czeka seria długich i trudnych sesji negocjacyjnych nad propozycjami wyjścia z kryzysu, wywołanego przez pandemię koronawirusa. Wg Financial Times rządy Szwecji, Danii, Holandii oraz Austrii zgadzają się na fundusz ratunkowy w formie pożyczek a nie grantów, a ich wartość ma być uzależniona od strat wywołanych przez pandemię, a nie danych o PKB sprzed zarazy.   ● [Scenariusze]   Dalszy rozdźwięk pomiędzy „oszczędną czwórką” a pozostałymi państwami Unii będzie obciążał euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1170) oraz jego peryferyjnych sąsiadów (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,9900). Ewentualne oznaki kompromisu dadzą nowy zastrzyk energii walutom EU (punkt oporu EUR/USD: 1,1270; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 3,9300).   ● [Kalendarz Eko]   Oprócz informacji ze szczytu, gracze z rynku PLN czekają także na dane o krajowej produkcji przemysłowej. Analitycy oczekują jej odbicia z -24,6% w kwietniu do -16,8% w maju. Na rynku bazowym EUR/USD dodatkowych bodźców do działania mogą przysporzyć liczne wystąpienia polityków FED (Rosengrena, Quarlesa, Powella oraz Mester).   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,4464, USD/PLN 3,9631, GBP/PLN 4,9346, CHF/PLN 4,1715, EUR/USD 1,1220.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja