Między lokalnymi ogniskami virusa a lepszymi danymi makro

Czwartek, 2020-06-18, godzina: 08:55

 

MSZ Chin: Pekin nie chce już więcej starć na granicy z Indiami.
USA: Liczba wniosków o kredyt hipoteczny osiągnęła w ubiegłym tygodniu najwyższy poziom od 11 lat.
Koronawirus w Polsce: 30 701 osób zarażonych, 1 286 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: dane nt zatrudnienia i wynagrodzeń w PL, wskaźnik nastrojów polskich konsumentów, decyzja BoE, amerykański raport jobless claims oraz indeks FED z Filadelfii.

 

Za nami

●Podczas wczorajszej sesji inwestorzy musieli się mierzyć z dobrymi i złymi informacjami ze świata geopolityki, z areny gospodarczej oraz z frontu walki z pandemią.   ● [Geo]   W Azji spadło ryzyko eskalacji konfliktu zbrojnego między Chinami a Indiami po tym jak rzecznik MSZ ChRL powiedział, że jego kraj nie chce już więcej starć na granicy w Himalajach. Pokojowe gesty Pekinu pomogły złapać oddech walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (min. EUR/PLN 4,4383).   ● [Makro]   Kolejną chwilę wytchnienia przyniosły nowe, optymistyczne dane ze Stanów Zjednoczonych. Liczba wniosków o kredyt hipoteczny osiągnęła w ubiegłym tygodniu najwyższy poziom od 11 lat, wpisując się w nadzieje na amerykańskie odbicie w stylu „V”. W tej sytuacji pałeczkę walutowego lidera przejął dolar (EUR/USD min. 1,1207, USD/PLN max. 3,9855).   ● [Wirus]   Jego dodatkowym wsparciem (i obciążeniem dla konkurentów spod znaku EM) stał się wzrost ryzyka drugiej fali epidemii w Chinach, Niemczech i USA. Z powodu wykrycia nowego ogniska choroby w Pekinie, odwołano wczoraj setki lotów, zwiększając obawy przed załamaniem krajowej turystyki i nawrotem korona-kryzysu za Wielkim Murem. Do masowych zarażeń doszło także w niemieckich zakładach mięsnych Toenneis (w miejscowości Rheda-Wiedenbrueck, w landzie Nadrenia Północna-Westfalia). Z kolei w Teksasie zanotowano rekordowo wysoką liczbę hospitalizowanych osób z Covid-19.   ● [Prognoza CA]   Wg analityków francuskiego Credit Agricole, inwestorzy są teraz rozdarci między rosnącym zagrożeniem zdrowia publicznego w wielu regionach, a strumieniem pozytywnych danych makro, wskazujących na szybkie odbicie gospodarcze.

 

Przed nami

●  [Makro, Scenariusze]   Oczekując na konkluzje z jutrzejszego szczytu EU ws. programu odbudowy gospodarki po pandemii, inwestorzy otrzymają dziś nową porcję danych z Polski i z USA. Już o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny dostarczy nami informacji o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw, a także o aktualnych nastrojach polskich konsumentów. Wyniki lepsze od prognoz będą przemawiać za umocnieniem złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 3,9300). Gorsze dane zagrają na jego osłabienie (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,9900). Po południu amerykański Departament Pracy ogłosi cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Równocześnie (tj . o g 14:30) poznamy czerwcową wartość wskaźnika aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim USA, publikowaną przez oddział FED z Filadelfii. Zważywszy na niespójną reakcję zielonej waluty na ostatnie dane z USA, jej zachowanie będzie wypadkową nastrojów rynkowych, kształtowanych przez ocenę różnic w tempie wychodzenia z kryzysu gospodarczego i globalnego ryzyka inwestycyjnego (EUR/USD punkt wsparcia: 1,1205, punkt oporu: 1,1310).   ● [BoE]   W międzyczasie będziemy się emocjonować decyzjami monetarnymi Banku Anglii. Analitycy oczekują zwiększenia brytyjskiego programu QE o 150-200 mld GBP.   ● [Wirus, Geopolityka]   Niezależnie od tych rozstrzygnięć rynkami będą targały obawy przed drugą falą epidemii koronawirusa oraz emocje wokół konfliktów na linii Pjongjang – Seul i Pekin – New Delhi.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,4625, USD/PLN 3,9648, GBP/PLN 4,9749, CHF/PLN 4,1752, EUR/USD 1,1255.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja