Gdzie Ameryka i Azja zarażone, tam Europa korzysta

Wtorek, 2020-06-16, godzina: 08:55

 

FED zapowiedział rozpoczęcie zakupów wybranych obligacji korporacyjnych.
Bloomberg: administracja Trumpa przygotowuje pakiet inwestycji infrastrukturalnych o wartości 1 bln USD.
★ USA: w czerwcu indeks NY Empire State wzrósł najbardziej w historii badania (tj. od 2001).
Koronawirus w Polsce: 29 788 osób zarażonych, 1 256 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp NBP, niemiecki indeks ZEW, amerykańska sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa oraz wystąpienie prezesa FED w Kongresie USA.

 

Za nami

[Wirus II]   W poniedziałek inwestorzy działali pod wpływem obaw przed nawrotem epidemii koronawirusa. Wzrost zachorowań na COVID-19 odnotowano w prawie połowie stanów USA, w Japonii oraz w Chinach. Niedzielne zamknięcie giełdy żywności w Pekinie przywołało traumatyczne skojarzenia z targiem w Wuhan, gdzie zaczęła się pandemia. W obliczu ponownego wzrostu zagrożenia epidemiologicznego w USA oraz w Azji, naturalnym faworytem inwestorów z rynku Forex stały się waluty europejskie, z euro na czele (EUR/USD max. 1,1349). Wcześniej tonący pod falą wyprzedaży na rynkach wschodzących, złoty znalazł się teraz na wznoszącej fali europejskiej (min. EUR/PLN 4,4106, USD/PLN 3,8893).   ● [Brexit]   Znakom płatniczym Starego Kontynentu sprzyjało również wspólne oświadczenie duetu Von Leyen (KE) – Johnson (UK), w którym obie strony zobowiązały się do „zintensyfikowania rozmów w lipcu i stworzenia najbardziej sprzyjających warunków do zawarcia i ratyfikowania umowy [rozwodowej] przed końcem 2020 r.”   ● [Makro]   Lokalnym wsparciem dla naszej waluty były dość solidne, (jak na pandemiczne warunki), dane o bilansie handlowym Polski w kwietniu (saldo obrotów towarow za nami wych poprawiło się do -33 mln z -69 mln w III). Sprzymierzeńcem PLNa stał się także rekordowy wzrost indeksu NY Empire State w czerwcu (z -48,5 pkt do -0,2 pkt, wobec -27,5 pkt oczekiwanych), będący oznaką powrotu nowojorskich firm do gospodarczej normalności.   ● [FED, Trump, Ropa]   Nastroje na rynkach poprawiła również zapowiedź FED o rozpoczęciu zakupów wybranych obligacji korporacyjnych oraz news Bloomberga, że administracja Trumpa przygotowuje pakiet inwestycji infrastrukturalnych o wartości 1 bln USD. Podobny wpływ miała wypowiedź ministra energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Polityk ten wyraził przekonanie, że kraje OPEC+, które nie przestrzegają uzgodnionych cięć produkcji ropy, wywiążą się ze swoich zobowiązań (Brent: +2,56%).

 

Przed nami

[RPP]   Z uwagi na dzisiejsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na agendę inwestorów powraca temat polskiej polityki monetarnej. Ostatnie wypowiedzi członków Rady wskazują na zakończenie cyklu obniżek stóp NBP. Potwierdzenie tej tezy w komunikacie Banku może być impulsem do dalszych zakupów złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 3,8800). W przypadku niespodzianki od RPP (kolejnej obniżki stóp bądź zasygnalizowania możliwości ujemnych stawek) polska waluta znajdzie się w spirali wyprzedaży (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 3,9800) .   ● [Makro]   Z punktu widzenia PLNa oraz innych walut EU warto także śledzić publikacje indeksu ZEW, który obrazuje nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Dalsza poprawa zagra na korzyść złotego oraz euro (punkt oporu EUR/USD 1,1350). Jeszcze więcej makro-emocji budzą popołudniowe dane nt. amerykańskiej sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej.   ● [FED]   Następnie radary inwestorów zostaną ustawione na Waszyngton, gdzie będzie miało miejsce wystąpienie prezesa Banku Rezerwy Federalnej przed Komisją Bankową Senatu USA, podczas którego przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej i odpowie na pytania Senatorów. Analitycy spodziewają się ostrożnych wypowiedzi Jerome’a Powella, nawiązujących do konkluzji środowego posiedzenia FED, na którym ostrzegł, że przed amerykańską gospodarką jest długa droga powrotu do stanu sprzed pandemii. Ponury ton przewodniczącego może zachęcać inwestorów do lokowania kapitału w bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1225), zwłaszcza w obliczu rosnących obaw przed drugą falą epidemii koronawirusa.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,4220, USD/PLN 3,9021, GBP/PLN 4,9350, CHF/PLN 4,1102, EUR/USD 1,1330.

 

Bądź na bieżąco, zamów bezpłatne Alerty FX email :
https://wspolnyrynek.pl/bezplatna-subskrypcja